SAP køber amerikansk it-selskab for 52 milliarder kroner

Tyske SAP lægger mere end 52 milliarder kroner på bordet for amerikanske it-selskab. Opkøbet sker som led i SAP’s indtog på CRM-markedet.

Artikel top billede

Tyske SAP overtager det amerikanske Qualtrics International, der står bag en række løsninger til analyse af data inden for blandt andet markeder, kunde-tilfredshed, kunde-loyalitet, produkt-test, medarbejdere-tilfredshed, website-feedback og lignende.

SAP betaler otte milliarder dollar - godt 52 milliarder kroner - for det amerikanske selskab, der blev stiftet i 2002 og som egentlig stod over for en børsnotering.

Selskabet er stiftet af direktør Ryan Smith samt Jared Smith (bror) og Scott Smith (far).

Den bliver ikke til noget nu, hvor SAP overtager hele butikken.

Milliardkøbet er blandt de største, som SAP nogensinde har foretaget.

Beløbet størrelse understreger, at der er vigtige ting på spil for tyskerne.

Qualtrics analyseteknologier kommer nemlig til at spille en vigtig rolle i SAP’s indtog på CRM-markedet, som det tyske selskab har i kikkerten som nyt, stort vækstområde.

Ifølge SAP’s topchef, Bill McDermott, vil Qualtrics give SAP en fordel over for konkurrenterne, som ifølge ham stadig sidder og cruncher data på gammeldags maner.

Ifølge topchefen vil opkøbet betyde, at SAP’s omsætningsvækst vil eksplodere.

Læs også:

SAP på vej med stor CRM-satsning: Går i flæsket på Salesforce

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec