SAP køber amerikansk it-selskab for 52 milliarder kroner

Tyske SAP lægger mere end 52 milliarder kroner på bordet for amerikanske it-selskab. Opkøbet sker som led i SAP’s indtog på CRM-markedet.

Artikel top billede

Tyske SAP overtager det amerikanske Qualtrics International, der står bag en række løsninger til analyse af data inden for blandt andet markeder, kunde-tilfredshed, kunde-loyalitet, produkt-test, medarbejdere-tilfredshed, website-feedback og lignende.

SAP betaler otte milliarder dollar - godt 52 milliarder kroner - for det amerikanske selskab, der blev stiftet i 2002 og som egentlig stod over for en børsnotering.

Selskabet er stiftet af direktør Ryan Smith samt Jared Smith (bror) og Scott Smith (far).

Den bliver ikke til noget nu, hvor SAP overtager hele butikken.

Milliardkøbet er blandt de største, som SAP nogensinde har foretaget.

Beløbet størrelse understreger, at der er vigtige ting på spil for tyskerne.

Qualtrics analyseteknologier kommer nemlig til at spille en vigtig rolle i SAP’s indtog på CRM-markedet, som det tyske selskab har i kikkerten som nyt, stort vækstområde.

Ifølge SAP’s topchef, Bill McDermott, vil Qualtrics give SAP en fordel over for konkurrenterne, som ifølge ham stadig sidder og cruncher data på gammeldags maner.

Ifølge topchefen vil opkøbet betyde, at SAP’s omsætningsvækst vil eksplodere.

Læs også:

SAP på vej med stor CRM-satsning: Går i flæsket på Salesforce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS