SAP køber amerikansk it-selskab for 52 milliarder kroner

Tyske SAP lægger mere end 52 milliarder kroner på bordet for amerikanske it-selskab. Opkøbet sker som led i SAP’s indtog på CRM-markedet.

Artikel top billede

Tyske SAP overtager det amerikanske Qualtrics International, der står bag en række løsninger til analyse af data inden for blandt andet markeder, kunde-tilfredshed, kunde-loyalitet, produkt-test, medarbejdere-tilfredshed, website-feedback og lignende.

SAP betaler otte milliarder dollar - godt 52 milliarder kroner - for det amerikanske selskab, der blev stiftet i 2002 og som egentlig stod over for en børsnotering.

Selskabet er stiftet af direktør Ryan Smith samt Jared Smith (bror) og Scott Smith (far).

Den bliver ikke til noget nu, hvor SAP overtager hele butikken.

Milliardkøbet er blandt de største, som SAP nogensinde har foretaget.

Beløbet størrelse understreger, at der er vigtige ting på spil for tyskerne.

Qualtrics analyseteknologier kommer nemlig til at spille en vigtig rolle i SAP’s indtog på CRM-markedet, som det tyske selskab har i kikkerten som nyt, stort vækstområde.

Ifølge SAP’s topchef, Bill McDermott, vil Qualtrics give SAP en fordel over for konkurrenterne, som ifølge ham stadig sidder og cruncher data på gammeldags maner.

Ifølge topchefen vil opkøbet betyde, at SAP’s omsætningsvækst vil eksplodere.

Læs også:

SAP på vej med stor CRM-satsning: Går i flæsket på Salesforce

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub