Danske Better Collective vil til USA - satser stort på nyt eventyr

Ny lovgivning gør, at danske Better Collective ser store muligheder på det amerikanske marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske afffiliate marketing-virksomhed Better Collective ser store muligheder på det amerikanske marked, hvor der lovgivningsmæssigt opblødning i flere stater, skriver Finans.

Better Collective er blandt de største i Europa, når det gælder om at skaffe kunder til de store bettingfirmaer.

Men online-betting på sportsbegivenheder har hidtil været ulovlig i USA. Nu er der imidlertid opblødning på vej, i det flere stater er ved at ophæve forbuddet.

Det vil i givet fald fordoble det marked, som Better Collective bevæger sig på.

“Der ligger et kæmpe vækstpotentiale i USA, hvis flere store stater liberaliserer markedet for online betting. Alene en stat som New York vil være lige så stor som Storbritannien, som er det klart største bettingmarked i Europa," siger administrrende direktør og medstifter, Jesper Søgaard, til avisen.

Her siger han også, at en del af indtoget i USA skal bygge på opkøb. Selskabet har alene i de seneste tre år købt omkring 10 europæiske konkurrenter.

Better Collective blev i sommer noteret på børsen i Stockholm.

Selskabet omsatte i fjor for 26,3 millioner euro. Omsætningen er steget med godt 50 procent om året i de seneste par år.

Læs også: Kæmpemæssig vækst: De største danske it-succeser er blevet 40 milliarder kroner mere værd på et enkelt år

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos