Danske Better Collective vil til USA - satser stort på nyt eventyr

Ny lovgivning gør, at danske Better Collective ser store muligheder på det amerikanske marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske afffiliate marketing-virksomhed Better Collective ser store muligheder på det amerikanske marked, hvor der lovgivningsmæssigt opblødning i flere stater, skriver Finans.

Better Collective er blandt de største i Europa, når det gælder om at skaffe kunder til de store bettingfirmaer.

Men online-betting på sportsbegivenheder har hidtil været ulovlig i USA. Nu er der imidlertid opblødning på vej, i det flere stater er ved at ophæve forbuddet.

Det vil i givet fald fordoble det marked, som Better Collective bevæger sig på.

“Der ligger et kæmpe vækstpotentiale i USA, hvis flere store stater liberaliserer markedet for online betting. Alene en stat som New York vil være lige så stor som Storbritannien, som er det klart største bettingmarked i Europa," siger administrrende direktør og medstifter, Jesper Søgaard, til avisen.

Her siger han også, at en del af indtoget i USA skal bygge på opkøb. Selskabet har alene i de seneste tre år købt omkring 10 europæiske konkurrenter.

Better Collective blev i sommer noteret på børsen i Stockholm.

Selskabet omsatte i fjor for 26,3 millioner euro. Omsætningen er steget med godt 50 procent om året i de seneste par år.

Læs også: Kæmpemæssig vækst: De største danske it-succeser er blevet 40 milliarder kroner mere værd på et enkelt år

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S