Yousee varsler prisstigninger på op til 36 procent - skal være med til at finansiere fiber-udrulning

Yousee varsler prisstigninger på både tv-pakker og bredbånd. Pengene skal blandt andet være med til finansiere fiber-investeringer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fra 1. januar 2019 stiger priserne for både tv-pakker og bredbånd for Yousees kunder.

Det fremgår af et brev, som selskabet har udsendt til kunderne med varsling om prisstigningerne.

“Vi ved godt, at det er langt sjovere at høre om nye, spændende fordele end om prisstigninger. Men vi kommer ikke udenom, at der er én på vej. Den 1. januar 2019 ændrer vi priserne på tv og bredbånd,” lyder det i brevet til selskabets kunder underskrefvet af koncerndirektør i Yousee, Jacob Mortensen.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Beskeden kommer samtidig med, at TDC sætter gang i første bølge den store udrulning af fiber.

Her tilbyder selskabet i første omgang 4.000 husstande i Hvidovre og København gratis tilkobling på TDC’s fibernet.

Det kan du læse mere om her: TDC i gang med første bølge af fiberudrulning: 4.000 husstande i disse byer står først i køen til gratis tilslutning

I brevet til kunderne skriver TDC direkte, at prisstigningerne har forbindelse til disse planer.

“Prisen stiger, fordi vi skal betale mere for retten til at vise kanalerne, og fordi vi investerer massivt i fremtidens internetforbindelse,” lyder det fra TDC.

Konkret betyder det, at tv-grundpakken stiger fra 144,75 kroner om måneden til 198,08 kroner - en stigning på 36,84 procent.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Bredbånd 100/5 Mbit Coax stiger fra 239 kroner om måneden til 259 kroner. Det svarer til en stigning på 8,4 procent.

TDC’s finansdirektør, Stig Pastwa, fortalte onsdag til Computerworld, at en del af TDC’s milliardinvesteringer i fiber-udbygningen kommer fra salget af Get og TDC Norge.

Det kan du læse mere om her: Overskuddet fra TDC's norske milliardsalg skal investeres i dansk fibernet: Inden nytår løftes sløret for hvilke byer, der får fibernet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect