Yousee varsler prisstigninger på op til 36 procent - skal være med til at finansiere fiber-udrulning

Yousee varsler prisstigninger på både tv-pakker og bredbånd. Pengene skal blandt andet være med til finansiere fiber-investeringer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fra 1. januar 2019 stiger priserne for både tv-pakker og bredbånd for Yousees kunder.

Det fremgår af et brev, som selskabet har udsendt til kunderne med varsling om prisstigningerne.

“Vi ved godt, at det er langt sjovere at høre om nye, spændende fordele end om prisstigninger. Men vi kommer ikke udenom, at der er én på vej. Den 1. januar 2019 ændrer vi priserne på tv og bredbånd,” lyder det i brevet til selskabets kunder underskrefvet af koncerndirektør i Yousee, Jacob Mortensen.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Beskeden kommer samtidig med, at TDC sætter gang i første bølge den store udrulning af fiber.

Her tilbyder selskabet i første omgang 4.000 husstande i Hvidovre og København gratis tilkobling på TDC’s fibernet.

Det kan du læse mere om her: TDC i gang med første bølge af fiberudrulning: 4.000 husstande i disse byer står først i køen til gratis tilslutning

I brevet til kunderne skriver TDC direkte, at prisstigningerne har forbindelse til disse planer.

“Prisen stiger, fordi vi skal betale mere for retten til at vise kanalerne, og fordi vi investerer massivt i fremtidens internetforbindelse,” lyder det fra TDC.

Konkret betyder det, at tv-grundpakken stiger fra 144,75 kroner om måneden til 198,08 kroner - en stigning på 36,84 procent.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Bredbånd 100/5 Mbit Coax stiger fra 239 kroner om måneden til 259 kroner. Det svarer til en stigning på 8,4 procent.

TDC’s finansdirektør, Stig Pastwa, fortalte onsdag til Computerworld, at en del af TDC’s milliardinvesteringer i fiber-udbygningen kommer fra salget af Get og TDC Norge.

Det kan du læse mere om her: Overskuddet fra TDC's norske milliardsalg skal investeres i dansk fibernet: Inden nytår løftes sløret for hvilke byer, der får fibernet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS