Yousee varsler prisstigninger på op til 36 procent - skal være med til at finansiere fiber-udrulning

Yousee varsler prisstigninger på både tv-pakker og bredbånd. Pengene skal blandt andet være med til finansiere fiber-investeringer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fra 1. januar 2019 stiger priserne for både tv-pakker og bredbånd for Yousees kunder.

Det fremgår af et brev, som selskabet har udsendt til kunderne med varsling om prisstigningerne.

“Vi ved godt, at det er langt sjovere at høre om nye, spændende fordele end om prisstigninger. Men vi kommer ikke udenom, at der er én på vej. Den 1. januar 2019 ændrer vi priserne på tv og bredbånd,” lyder det i brevet til selskabets kunder underskrefvet af koncerndirektør i Yousee, Jacob Mortensen.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Beskeden kommer samtidig med, at TDC sætter gang i første bølge den store udrulning af fiber.

Her tilbyder selskabet i første omgang 4.000 husstande i Hvidovre og København gratis tilkobling på TDC’s fibernet.

Det kan du læse mere om her: TDC i gang med første bølge af fiberudrulning: 4.000 husstande i disse byer står først i køen til gratis tilslutning

I brevet til kunderne skriver TDC direkte, at prisstigningerne har forbindelse til disse planer.

“Prisen stiger, fordi vi skal betale mere for retten til at vise kanalerne, og fordi vi investerer massivt i fremtidens internetforbindelse,” lyder det fra TDC.

Konkret betyder det, at tv-grundpakken stiger fra 144,75 kroner om måneden til 198,08 kroner - en stigning på 36,84 procent.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Bredbånd 100/5 Mbit Coax stiger fra 239 kroner om måneden til 259 kroner. Det svarer til en stigning på 8,4 procent.

TDC’s finansdirektør, Stig Pastwa, fortalte onsdag til Computerworld, at en del af TDC’s milliardinvesteringer i fiber-udbygningen kommer fra salget af Get og TDC Norge.

Det kan du læse mere om her: Overskuddet fra TDC's norske milliardsalg skal investeres i dansk fibernet: Inden nytår løftes sløret for hvilke byer, der får fibernet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S