YouTube truer med at afskære EU-borgere fra at se millioner af videoer i copyright-debat

EU’s nye copyrightlov kan få meget alvorlige konsekvenser, lyder det fra YouTube, som opfordrer EU til en lempelig tilgang. "EU's borgere risikerer at blive afskåret fra millioner af videoer," lyder det fra YouTubes topchef.

Artikel top billede

EU’s nye copyright-lov vil få meget alvorlige konsekvenser for ‘hundredetusindevis af menneskers liv,' hvis det besluttes.

Sådan lyder det fra YouTube, efter der igen er begyndt at blive rummel om EU's nye copyright-direktiv, der indeholder den omstridte artikel 13, som flere eksperter har advaret om vil ødelægge internettet, som vi kender det, for altid.

Det kor istemmer YouTube nu.

Ifølge selskabet vil artikel 13 nemlig få store konsekvenser for udvalget på YouTube, som i dag anvendes i stor stil til at dele musikvideoer, koncertoptagelser og lignende med de udøvende musikere velsignelse.

“Vi har arbejdet hårdt på at sikre, at skabere og kunstere får en fair betaling for deres arbejde,” lyder det fra YouTubes topchef, CEO Susan Wojcicki i et blogindlæg med titlen The Potential Unintended Consequences of Article 13.

YouTube meddeler her, at selskabet i fjor udbetalte 800 millioner euro til indholdsejere i Europa.

“Men denne økonomi trues nu af artikel 13, der betyder, at internet-selskaberne kan holdes direkte ansvarlige for enhver copyright-krænkelse af indhold, som deles på deres platforme,” lyder det fra YouTube.

Selskabet meddeler, at det ‘støtter’ målene i artikel 13, men at EU-parlamentets tilgang er ‘urealistisk i mange tilfælde.’

Det skyldes, at rettigheds-ejerne ofte er uenige om, hvem der egentlig har rettighederne til det forskellige materiale.

“Og hvis rettigheds-ejerne ikke kan blive enige, kan man ikke forvente, at den åbne platform, der er vært for indholdet, kan træffe de rigtige rettigheds-beslutninger,” lyder det fra YouTube.

Selskabet meddeler, at konsekvenserne af artikel 13 rækker langt ud over de økonomiske tab.

“EU’s borgere risikerer at blive afskåret fra videoer, som de alene i sidste måned så mere end 90 milliarder gange. Disse videoer kommer fra hele verden - inklusive mere end 35 millioner EU-kanaler, og inkluderer sprogundervisning og videnskab,” lyder det fra YouTube-topchefen.

Hun afslutter blogindlægget med at skrive, at platforme, der gør en indsats for at hjælpe rettigheds-ejere, ikke bør kunne holdes direkte ansvarlige for hvert eneste stykke indhold på deres platform.

“Vi beder politikerne om at finde en løsning, der beskytter rettigheds-ejerne og [samtidig] lytte til det stigende antal stemmer i EU, som mener, at der er en bedre vej fremad,” skriver hun.

Heftig debat

EU-direktivet blev i sommer stemt ned i dets første form efter en heftig debat og sendt videre til ny behandling.

70 prominente interneteksperter - herunder internettets ‘opfinder,’ Tim Berners-Lee, Vint Cerf, og Wikipedia-stifter Jimmy Wales, skrev under debatten blandt andet et brev, der i skarpe vendinger advarede mod at vedtage direktivet med den pågældende artikel 13.

Brevet har titlen 'Article 13 of the EU copyright directive threatens the internet.’

Her skriver eksperterne, at automatisk filtrering af alt indhold, som brugerne uploader, vil ændre internettet fra være en "åben platform til deling og innovation’ til at været ‘et redskab til automatisk overvågning og kontrol af brugerne."

Det kan du læse mere om her: Bekymrede internet-eksperter: Nyt EU-direktiv vil ændre og ødelægge internettet for altid, hvis det vedtages

Læs også:

Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

Folkebevægelsen mod EU vil have fjernet omstridt EU-direktiv, der kan ramme internettet: "Vi er nødt til at undgå, at det bliver stemt igennem i dets nuværende form"

Nu mødes internettets frihedskæmpere med EU's bureaukrater for at udkæmpe et episk slag: Her er næste runde i kampen om EU's copyright-direktiv

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network