Citrix køber selskab med 90 medarbejdere for enorme 1,3 milliarder kroner

Amerikanske Citrix betaler over 1,3 milliarder for 90 nye medarbejdere på mikro app-platformen Sapho.

Artikel top billede

Foto: Steffen Villadsen

Citrix køber mikro app-platformen Sapho.

Målet med opkøbet er at styrke forbrugeroplevelsen i Citrix Workspace, så brugere af systemet kan tilgå arbejdspladsens applikationer og filer hurtigere og sikrere.

Det oplyser den amerikanske software-virksomhed, der ikke vil sætte tal på prisen for Sapho.

Men ifølge Techcrunch har Citrix haft den store pung oppe ad lommen for at betale for overtagelsen af Sapho.

Ifølge mediet er prisen for købet på hele 200 millioner dollar, svarende til mere end 1,3 milliarder kroner.

Læs også: Citrix-direktør går på jagt efter en helt ny slags kunder: "Mange vil gerne have flere store kunder, men for Citrix er det lige omvendt"

Alle Saphos 90 medarbejdere samt selskabets medstifter og administrerende direktør, Fouad Einaggar, overgår til Citrix.

"Sapho og Citrix deler en vision om, at teknologi kan forbedre medarbejdernes arbejdsliv ved at hjælpe dem til at blive mere produktive. Vores teknologier skaber et intelligent miljø, der løser produktivitetsudfordringer ved at organisere arbejdet på en enkelt platform, ved at gøre brug af mikro-apps og ved at automatisere så mange opgaver som muligt for dermed at gøre det muligt for medarbejderne at koncentrere deres indsats, hvor de skaber den største værdi," lyder det fra Fouad Einaggar i en pressemeddelelse.

Læs også: Citrix Danmarks nye direktør sender medarbejdere til rollespil - skal lære at sparke døren ind hos CIO'erne: "Det er en falliterklæring at lægge det i hænderne på en Citrix-administrator"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg