Endnu et datacenter på vej til Esbjerg - nordmænd vil bygge teknologi-neutralt datacenter på fem hektar grund

Norsk datacenter-firma følger i kølvandet på Facebook åbner nyt stort datacenter i Esbjerg.

Artikel top billede

Det norske datacenter-firma Bulk Infrastructure er på vej med nyt datacenter i Esbjerg, skriver Jyske Vestkysten.

Det sker efter, at Facebook tidligere har meddelt, at det er på vej med et stort datacenter i Esbjerg-området, der ligeledes er landingssted for flere af de store søkabler fra Nordsøen og Atlanten.

Det kan du læse mere om her: Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Datacenteret skal opføres på en grund på fem hektar i Kjersing lige nord for Esbjerg.

De meddeler, at de her vil opføre et såkaldt ‘carrier neutral colocation data center’ og betegner Esbjerg som et knudepunkt i dataforbindelser for Danmark og Norden.

Det skyldes ikke mindst, at de store søkabler med forbindelse til udlandet går i land i Esbjerg, herunder de helt store af slagsen, det trans-atlantiske Havfrue-kabel samt Nordsø-kablet Skagerrak 4.

Det kan du læse mere om her: Så sårbart er det: Google og Facebooks nye Havfrue-søkabel til Danmark er tyndere end en dåsesodavand

For Bulk Infrastructure, der er specialiseret i ‘neutral data,’ gør det Esbjerg til det perfekte sted at placere sig

Bulk ejer i dag omkring 10.000 kilometer fiber i Norden og står bag det store N01-datacenter i Vennesla i det sydlige Norge samt carrier-hotellet Oslo Onternet Exchange i Oslo.

Selskabet sigter efter at anlægge et søkabel fra Esbjerg og ud i Nordsøen med forbindelse til Esbjerg Gateway i slutningen af 2019.

I Esbjerg er der i sagens natur begejstring over nyheden.

“Dette viser kun, at vores strategi har virket, og at Esbjerg fortsat vil vokse som en ny gateway mod Hyperscale datacentre, der nu etableres i Jylland,” lyder det fra Karsten Rieder, direktør i Esbjerg Erhvervsudvikling i Jyske Vestkysten.

Til Ugeavisen Esbjerg siger byens borgmester, Jesper Frost Rasmussen, at perspektiverne er 'kæmpestore.'

"Det er en fantastisk nyhed. Det er altid positivt, når en virksomhed slår sig ned i Esbjerg, men perspektiverne med Bulk er kæmpe store. Jeg både tror og håber, at vi får skabt en klynge af datavirksomheder, når Havfruekablet lander, og et neutralt datacenter, som det Bulk nu vil bygge i Esbjerg, er simpelthen den nøgle, vi skal bruge for at få snebolden til at rulle. Og så er det jo et klart statement, at Bulk reserverer 50.000 kvadratmeter til deres datacenter. De ser ganske enkelt Esbjerg som en nøgleposition for fremtidens data-infrastruktur," siger han til avisen.

Også det norske datacenter-firma Digiplex er på vej med datacentre i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Digiplex skal bygge flere datacentre i Danmark: Disse områder kigger selskabet på

Nyheden kommer samtidig med, at Google meddeler, at selskabet vil i gang med at opføre datacenter på den grund uden for Fredericia, som selskabet har ejet i nogle år.

Det kan du læse mere om her: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Det betyder, at Apple nu bygger datacentre i Viborg og Aabenraa, Facebook bygger i Odense og Esbjerg, mens Google bygger i Fredericia - og har købt en grund i Aabenraa.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen