Endnu et datacenter på vej til Esbjerg - nordmænd vil bygge teknologi-neutralt datacenter på fem hektar grund

Norsk datacenter-firma følger i kølvandet på Facebook åbner nyt stort datacenter i Esbjerg.

Artikel top billede

Det norske datacenter-firma Bulk Infrastructure er på vej med nyt datacenter i Esbjerg, skriver Jyske Vestkysten.

Det sker efter, at Facebook tidligere har meddelt, at det er på vej med et stort datacenter i Esbjerg-området, der ligeledes er landingssted for flere af de store søkabler fra Nordsøen og Atlanten.

Det kan du læse mere om her: Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Datacenteret skal opføres på en grund på fem hektar i Kjersing lige nord for Esbjerg.

De meddeler, at de her vil opføre et såkaldt ‘carrier neutral colocation data center’ og betegner Esbjerg som et knudepunkt i dataforbindelser for Danmark og Norden.

Det skyldes ikke mindst, at de store søkabler med forbindelse til udlandet går i land i Esbjerg, herunder de helt store af slagsen, det trans-atlantiske Havfrue-kabel samt Nordsø-kablet Skagerrak 4.

Det kan du læse mere om her: Så sårbart er det: Google og Facebooks nye Havfrue-søkabel til Danmark er tyndere end en dåsesodavand

For Bulk Infrastructure, der er specialiseret i ‘neutral data,’ gør det Esbjerg til det perfekte sted at placere sig

Bulk ejer i dag omkring 10.000 kilometer fiber i Norden og står bag det store N01-datacenter i Vennesla i det sydlige Norge samt carrier-hotellet Oslo Onternet Exchange i Oslo.

Selskabet sigter efter at anlægge et søkabel fra Esbjerg og ud i Nordsøen med forbindelse til Esbjerg Gateway i slutningen af 2019.

I Esbjerg er der i sagens natur begejstring over nyheden.

“Dette viser kun, at vores strategi har virket, og at Esbjerg fortsat vil vokse som en ny gateway mod Hyperscale datacentre, der nu etableres i Jylland,” lyder det fra Karsten Rieder, direktør i Esbjerg Erhvervsudvikling i Jyske Vestkysten.

Til Ugeavisen Esbjerg siger byens borgmester, Jesper Frost Rasmussen, at perspektiverne er 'kæmpestore.'

"Det er en fantastisk nyhed. Det er altid positivt, når en virksomhed slår sig ned i Esbjerg, men perspektiverne med Bulk er kæmpe store. Jeg både tror og håber, at vi får skabt en klynge af datavirksomheder, når Havfruekablet lander, og et neutralt datacenter, som det Bulk nu vil bygge i Esbjerg, er simpelthen den nøgle, vi skal bruge for at få snebolden til at rulle. Og så er det jo et klart statement, at Bulk reserverer 50.000 kvadratmeter til deres datacenter. De ser ganske enkelt Esbjerg som en nøgleposition for fremtidens data-infrastruktur," siger han til avisen.

Også det norske datacenter-firma Digiplex er på vej med datacentre i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Digiplex skal bygge flere datacentre i Danmark: Disse områder kigger selskabet på

Nyheden kommer samtidig med, at Google meddeler, at selskabet vil i gang med at opføre datacenter på den grund uden for Fredericia, som selskabet har ejet i nogle år.

Det kan du læse mere om her: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Det betyder, at Apple nu bygger datacentre i Viborg og Aabenraa, Facebook bygger i Odense og Esbjerg, mens Google bygger i Fredericia - og har købt en grund i Aabenraa.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S