Ny Facebook-funktion: Se hvor lang tid du har brugt på det sociale medie

Facebook ruller ny dashboard-funktion ud, der giver brugerne mulighed for at se, hvor meget tid, de har brugt på Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Facebook er netop nu i gang med at rulle et dashboard ud, der giver dig mulighed for at se, hvor lang tid du har brugt på at se på rejsebilleder fra venner og bekendte eller læse statusopdateringer fra gamle klassekammerater.

Instagram har netop rullet et lignende dashboard ud, og nu melder Facebook, at funktionen er på vej til Facebooks app.

Den nye funktioner hedder 'Your time on Facebook'

Det skriver The Verge.

Læs også: Zuckerberg vil sanere Facebook for ’borderline’ indhold: Sådan bliver de nye retningslinjer

Facebook lancerer den nye funktion som en del af bevægelsen 'time well-spent', der er skyllet ind over tech-verdenen.

Med funktionen kan man sætte en begræsning på, hvor lang Facebook-tid, man ønsker, og modtage en notifikation, når man har nået den. Og man vil også have mulighed for at se, hvor lang tid, man på dagsbasis har brugt på Facebook i løbet af ugen.

Efter egen udmelding introducerer Facebook og Instagram de nye funktioner som et led i at adressere bekymringer om afhængighedsforhold til de sociale medier, der bruger såkaldte indbyggede 'feedback loops' i form af for eksempel likes.

Apple og Google har lignende funktioner, der dog går skridtet videre, da de lader brugerne blokere dem selv fra at bruge apps.

Facebooks nye funktion er ifølge The Verge i gang med at blive lagt ud til brugere verden over netop nu.

Læs også: Facebook kan have mistet én million europæiske brugere som følge af GDPR

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S