"Men så kom Mark Cuban og sagde, at han gerne vil investere i firmaet, men kun hvis han fik det hele. Der måtte jeg jo finde min plads hakkeordenen"

"Men så kom Mark Cuban og sagde, at han gerne vil investere i firmaet, men kun hvis han fik det hele. Der måtte jeg jo finde min plads hakkeordenen"

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

I Danmark får jeg rigtig mange cases fra iværksættere, der gerne vil have mig med som investor. Men i San Francisco og Californien er det noget andet. Der åbner navnet Lars Seier ikke mange døre, og penge har de jo også nok af på de kanter.

Derfor bliver jeg nogle gange nødt til at sælge mig selv som investor derovre.

Men hvis jeg skal sælge mig selv helt vildt meget, så siger jeg: “Never mind, så finder jeg noget andet at lave.” Jeg vil jo heller ikke slå knuder på mig selv, for at få lov til at investere.

Der er dog én ting, der ærgrer mig en del. På et tidspunkt faldt jeg over et lille selskab, der har udviklet en del af den teknologi, der ligger til grund for deep fakes. Det var ret fedt. Teknologien blev jo egenligt lavet for at kunne bruges til dubbing af reklamer og film.

Det vil jeg jo gerne have investeret en lille runde i, men så kom Mark Cuban og sagde, at han gerne vil investere i firmaet, men kun hvis han fik det hele.

Der måtte jeg jo finde min plads hakkeordenen. For når Mark Cuban kommer forbi, så er han førsteprioritet.

Lars Seier Christensen, investor samt stifter af Saxo Bank og Concordium

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job