USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Hold jer fra Hauweis produkter af cybersikkerhedsmæssige-årsager. Sådan lyder advarslen fra repræsentanter for den amerikanske regering til sine allierede ifølge avisen Wall Street Journal.

Artikel top billede

Den amerikanske regering forsøger at overbevise sine udenlandske allierede om ikke at bruge produkter fra den kinesiske elektronikproducent Huawei.

Det skriver Wall Street Journal.

Ifølge den amerikanske avis har oficielle enbedsmænd fra den amerikanske regering forsøgt at overbevise sine allierede i Tyskland, Japan og Italien om ikke at bruge nogle telekommunikations-produkter fra den kinesiske producent.

Læs også: Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Huawei udgør nemlig en potentiel cybersikkerhedsrisiko, lyder det fra USA ifølge den avisen.

Den kinesiske producent er ofte under beskyldning for at spionere på sine brugere for den kinesiske regering.

Den fremgår dog ikke, om det er en advarsel, som de tyske eller italienske myndigheder kommer til at rette sig efter.

Læs også: Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Det er ikke mere end tre uger siden, Huawei sidst var i søgelyset for cyberspionage. Den gang var det Huaweis medarbejdere, der blev beskyldt for at levere adgangskoder og netværksdetaljer om fremmede netværk til den kinesiske efterretningstjeneste.

TDC får leveret 4G af netop Huawei

Det er dog en advarsel, som ville kræve væsentlige ændringer, hvis Danmark skal efterleve.

I 2013 indgik TDC en aftale med Huawei på fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Læs også: Dansk Huawei-chef efter nye spion-beskyldninger i USA: “Vi nyder fuld tillid fra vores danske kunder og samarbejdspartnere"

Det blev dog kraftigt afvist af Center for Cybersikkerhed. Faktisk mente man, at cybersikkerheden er blevet højnet af aftalen med Huawei.

Det er Center for Cybersikkerheds vurdering, at aftalerne med TDC og Huawei har bidraget væsentligt til at højne informationssikkerheden, og ført til, at der i dag er et tilstrækkeligt højt sikkerhedsniveau hos TDC.

Center for Cybersikkerhed vurderer, at de indgåede aftaler bliver efterlevet, og der er fortsat en løbende dialog mellem centeret, TDC og Huawei om sikring af informationssikkerheden,” sagde Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed, dengang i en pressemeddelelse.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S