Danmarks største internetboghandel solgt for 190 millioner

Den danske internetboghandel Saxo.com skifter ejer. JP/Politikens Hus har sikret sig fuldt ejerskab over selskabet i en handel, der værdiansætter Saxo.com til 190 millioner kroner.

Artikel top billede

Danmarks største private mediehus JP/Politikens Hus, der blandt står bag Ekstra Bladet, Politiken og Jyllands-Posten, har købt de resterende 70 procent af Danmarks største online boghandel, Saxo.com.

JP/Politikens Hus ejede i forvejen 30 procent af Saxo.com, men har nu købt Saxo.com-stifter Jørgen Balle Olesens ejerandel på 63 procent samt medejer Kim Holmgaards ejerpost på 7 procent.

Handlen værdiansætter internetplatformen til 190 millioner kroner.

Det oplyser mediehuset i en pressemeddelelse.

"I JP/Politikens Hus lever og ånder vi for at udgive indhold, der kan oplyse og underholde. Netop det er Saxo.com indbegrebet af. Vi glæder os til at videreudvikle Saxos stærke position også inden for nye, digitale områder. Det er f.eks. spændende at se den kraftige vækst, vi i øjeblikket oplever i streamingtjenesten Saxo Premium, hvor lydbøger driver forbruget af litteratur," lyder det fra Dorthe Bjerregaard-Knudsen, koncerndirektør i JP/Politikens Hus.

Hun bliver nu bestyrelsesformand for Saxo.com.

Læs også: Saxo.com går til kamp mod Amazon

Saxo.com forbliver uafhængig

JP/Politikens Hus gør det klart, at Saxo.com fortsætter som en selvstændig virksomhed, der bliver adskilt fra koncernens øvrige bogaktiviteter.

Jørgen Balle Olesen, der også er administrerende direktør for Saxo.com, fortsætter i rollen som chef for onlineboghandlen i en overgangsperiode.

Han startede virksomheden i en kælder på Østerbro, men har i dag 50 ansatte, betjener en halv millioner kunder og omsætter for mere end 300 millioner kroner.

"Jeg overdrager nøglerne til JP/Politikens Hus med en blanding af stolthed og vemod. Heldigvis er JP/Politikens Hus den helt rigtige til at drive Saxo.com til det næste niveau. Huset har været medejer af
Saxo.com i snart 10 år, og vi har fælles værdier omkring vigtigheden af kvalitetsindhold. Handlen sikrer samtidig lokal forankring af en stærk afsætningskanal for alle danske forlag," siger han i pressemeddelelsen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS