Danmarks største internetboghandel solgt for 190 millioner

Den danske internetboghandel Saxo.com skifter ejer. JP/Politikens Hus har sikret sig fuldt ejerskab over selskabet i en handel, der værdiansætter Saxo.com til 190 millioner kroner.

Artikel top billede

Danmarks største private mediehus JP/Politikens Hus, der blandt står bag Ekstra Bladet, Politiken og Jyllands-Posten, har købt de resterende 70 procent af Danmarks største online boghandel, Saxo.com.

JP/Politikens Hus ejede i forvejen 30 procent af Saxo.com, men har nu købt Saxo.com-stifter Jørgen Balle Olesens ejerandel på 63 procent samt medejer Kim Holmgaards ejerpost på 7 procent.

Handlen værdiansætter internetplatformen til 190 millioner kroner.

Det oplyser mediehuset i en pressemeddelelse.

"I JP/Politikens Hus lever og ånder vi for at udgive indhold, der kan oplyse og underholde. Netop det er Saxo.com indbegrebet af. Vi glæder os til at videreudvikle Saxos stærke position også inden for nye, digitale områder. Det er f.eks. spændende at se den kraftige vækst, vi i øjeblikket oplever i streamingtjenesten Saxo Premium, hvor lydbøger driver forbruget af litteratur," lyder det fra Dorthe Bjerregaard-Knudsen, koncerndirektør i JP/Politikens Hus.

Hun bliver nu bestyrelsesformand for Saxo.com.

Læs også: Saxo.com går til kamp mod Amazon

Saxo.com forbliver uafhængig

JP/Politikens Hus gør det klart, at Saxo.com fortsætter som en selvstændig virksomhed, der bliver adskilt fra koncernens øvrige bogaktiviteter.

Jørgen Balle Olesen, der også er administrerende direktør for Saxo.com, fortsætter i rollen som chef for onlineboghandlen i en overgangsperiode.

Han startede virksomheden i en kælder på Østerbro, men har i dag 50 ansatte, betjener en halv millioner kunder og omsætter for mere end 300 millioner kroner.

"Jeg overdrager nøglerne til JP/Politikens Hus med en blanding af stolthed og vemod. Heldigvis er JP/Politikens Hus den helt rigtige til at drive Saxo.com til det næste niveau. Huset har været medejer af
Saxo.com i snart 10 år, og vi har fælles værdier omkring vigtigheden af kvalitetsindhold. Handlen sikrer samtidig lokal forankring af en stærk afsætningskanal for alle danske forlag," siger han i pressemeddelelsen.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS