Saxo.com går til kamp mod Amazon

Amazons indtog på det danske marked kan få alvorlige konsekvenser for mange forskellige virksomheder. Nu investerer Saxo.com i en ny strategi, der skal sikre konkurrence mod giganten.

Artikel top billede

For at stå bedre i konkurrencen mod giganter som Amazon og dets digitale bogmarked, etablerer Saxo.com nu et innovationsprojekt med en støtte på 2.5 millioner kroner fra Industriens Fond.

Det skriver Berlingske Business, der har talt med Jørgen Balle Olesen, ejer af Saxo.com.

Den nye satsning omfatter et nyt strategiprojekt kaldet Dual Growth, udviklet af Kring Innovation, med fokus på at udvikle Saxo.com's forretningsmodel, for at sikre sig i fremtiden mod eksempelvis Amazon.

Saxo.com skal udnytte sin styrkeposition

Jørgen Balle Olesen fortæller blandt andet til Business, at mens Amazon især er en konkurrent i forhold til amerikansk litteratur, står Saxo.com med gode kort på hånde i forhold til dansk litteratur og data om de danske forbrugere.

Den danske direktør for Saxo.com udtaler blandt andet, at "Den styrkeposition har vi ikke tænkt os at opgive," og forklarer, at virksomheden allerede i dag tester "nye forretningsmodeller og teknologier."

Tal fra Foreningen af Dansk Internethandel (FDIH) viser, at Saxo er den sjettestørste netbutik i Danmark, mens Amazon kommer ind på en fjerdeplads.

Sprogligt niche-område

Sidste år forklarede Jørgen Balle Olesen til Computerworld, at Saxo.com har stor fordel af, at det danske marked er et sprogligt niche-område

"Det er ingen hemmelighed, at en af grundene til, at vi stadig kan eksistere i Danmark er, at vi er et lille sprogområde, som Amazon endnu ikke har fattet interesse for," siger han til Computerworld.

Læs også: Udenlandske kæmper jorder totalt danske webshops: Sådan forsøger Saxo.com at bekæmpe Amazon

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S