Logitechs afblæser milliard-opkøb af headset-producent

Et muligt opkøb af headset-producenten Plantronic er faldet til jorden, oplyser Logitech i en pressemeddelelse.

Artikel top billede

Den schweiziske hardware-producent Logitech afblæser forhandlingerne om et gigantisk opkøb af headset-producenten Plantronics.

Det meddeler Logitech i en pressemeddelelse.

Her bekræfter virksomheden, at den har været i kontakt med Plantronics om et muligt opkøb, men at forhandlingerne nu er brudt sammen.

”Logitech agter ikke at kommentere yderligere,” lyder det i pressemeddelelsen.

Meddelelsen fra Logitech er en direkte reaktion på en historie fra nyhedsbureauet Reuters, hvor af det fremgik, at Logitech var i fremskredne forhandlinger om at købe Plantronic i en handel til 2,2 milliarder dollar – knap 14,5 milliarder kroner.

Opkøbet kunne således være blevet Logitech største opkøb nogensinde.

Læs også:Logitech forhandler om milliardopkøb af amerikansk headsetproducent: Vil blive selskabets største opkøb nogensinde

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS