Logitechs afblæser milliard-opkøb af headset-producent

Et muligt opkøb af headset-producenten Plantronic er faldet til jorden, oplyser Logitech i en pressemeddelelse.

Artikel top billede

Den schweiziske hardware-producent Logitech afblæser forhandlingerne om et gigantisk opkøb af headset-producenten Plantronics.

Det meddeler Logitech i en pressemeddelelse.

Her bekræfter virksomheden, at den har været i kontakt med Plantronics om et muligt opkøb, men at forhandlingerne nu er brudt sammen.

”Logitech agter ikke at kommentere yderligere,” lyder det i pressemeddelelsen.

Meddelelsen fra Logitech er en direkte reaktion på en historie fra nyhedsbureauet Reuters, hvor af det fremgik, at Logitech var i fremskredne forhandlinger om at købe Plantronic i en handel til 2,2 milliarder dollar – knap 14,5 milliarder kroner.

Opkøbet kunne således være blevet Logitech største opkøb nogensinde.

Læs også:Logitech forhandler om milliardopkøb af amerikansk headsetproducent: Vil blive selskabets største opkøb nogensinde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job