Internettet får hver dag 770.000 nye brugere: Næste år er 280 millioner flere mennesker online

Antallet af nye brugere på internettet stiger eksplosivt i de kommende år. Hver dag kommer der 770.000 nye brugere på internettet, og det fortsætter de næste fire år.

Artikel top billede

Om mindre end fire år i 2022 vil mere end 60 procent af jordens befolkning være på internettet.

Det betyder, at der støder 770.000 nye brugere til internettet hver eneste dag.

Det viser en ny rapport fra Cisco.

Læs også: Brugerne vender ryggen til Microsofts browsere: Markedsandel nu på laveste niveau siden 1990’erne

Selskabet forventer, at den månedlige internet-trafik vil stige til 396 exabytes i 2022. Det er mere end en tredobling siden 2017.

“Det er jo et enormt stort tal, som kan være svært at forstå. Men det svarer til, at 796 millioner mennesker streamer samtlige 67 afsnit af Game of Thrones,” forklarer Henrik Stær, teknisk direktør hos Cisco Danmark i en pressemeddelelse.

Det er dog i en anden del af verdenen, at vi kommer til at se den største stigning af antallet i internet-brugere.

Læs også: Mozilla satser på ny indtægstkilde: Salg af VPN-service og andre features via Firefox

I dag bruger 45 procent af jordens befolkning internettet, og dermed kan vi se frem til en stigning på 15 procentpoint på bare fire år.

Danske brugere skal blive mere sikre

Ifølge Cisco er 85 procent af danskerne på internettet og det tal kommer kun til at stige til 89 procent i løbet af de kommende fire år.

Derfor lyder opfordringen fra Cisco, at det ikke handler om at få flere danskere online. Derimod skal fokus ligge et andet sted i fremtiden.

Læs også: Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

“I et digitalt modent land som Danmark er udfordringen ikke at komme online, men derimod at sikre, at alle, både borgere, forbrugere og medarbejdere, har den nødvendige digitale dannelse og viden om fx dataetik og sikkerhed, så vi er rustet til en endnu mere digital fremtid,” siger Henrik Stær ifølge pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S