Internettet får hver dag 770.000 nye brugere: Næste år er 280 millioner flere mennesker online

Antallet af nye brugere på internettet stiger eksplosivt i de kommende år. Hver dag kommer der 770.000 nye brugere på internettet, og det fortsætter de næste fire år.

Artikel top billede

Om mindre end fire år i 2022 vil mere end 60 procent af jordens befolkning være på internettet.

Det betyder, at der støder 770.000 nye brugere til internettet hver eneste dag.

Det viser en ny rapport fra Cisco.

Læs også: Brugerne vender ryggen til Microsofts browsere: Markedsandel nu på laveste niveau siden 1990’erne

Selskabet forventer, at den månedlige internet-trafik vil stige til 396 exabytes i 2022. Det er mere end en tredobling siden 2017.

“Det er jo et enormt stort tal, som kan være svært at forstå. Men det svarer til, at 796 millioner mennesker streamer samtlige 67 afsnit af Game of Thrones,” forklarer Henrik Stær, teknisk direktør hos Cisco Danmark i en pressemeddelelse.

Det er dog i en anden del af verdenen, at vi kommer til at se den største stigning af antallet i internet-brugere.

Læs også: Mozilla satser på ny indtægstkilde: Salg af VPN-service og andre features via Firefox

I dag bruger 45 procent af jordens befolkning internettet, og dermed kan vi se frem til en stigning på 15 procentpoint på bare fire år.

Danske brugere skal blive mere sikre

Ifølge Cisco er 85 procent af danskerne på internettet og det tal kommer kun til at stige til 89 procent i løbet af de kommende fire år.

Derfor lyder opfordringen fra Cisco, at det ikke handler om at få flere danskere online. Derimod skal fokus ligge et andet sted i fremtiden.

Læs også: Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

“I et digitalt modent land som Danmark er udfordringen ikke at komme online, men derimod at sikre, at alle, både borgere, forbrugere og medarbejdere, har den nødvendige digitale dannelse og viden om fx dataetik og sikkerhed, så vi er rustet til en endnu mere digital fremtid,” siger Henrik Stær ifølge pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos