Artikel top billede

Internettet får hver dag 770.000 nye brugere: Næste år er 280 millioner flere mennesker online

Antallet af nye brugere på internettet stiger eksplosivt i de kommende år. Hver dag kommer der 770.000 nye brugere på internettet, og det fortsætter de næste fire år.

Om mindre end fire år i 2022 vil mere end 60 procent af jordens befolkning være på internettet.

Det betyder, at der støder 770.000 nye brugere til internettet hver eneste dag.

Det viser en ny rapport fra Cisco.

Læs også: Brugerne vender ryggen til Microsofts browsere: Markedsandel nu på laveste niveau siden 1990’erne

Selskabet forventer, at den månedlige internet-trafik vil stige til 396 exabytes i 2022. Det er mere end en tredobling siden 2017.

“Det er jo et enormt stort tal, som kan være svært at forstå. Men det svarer til, at 796 millioner mennesker streamer samtlige 67 afsnit af Game of Thrones,” forklarer Henrik Stær, teknisk direktør hos Cisco Danmark i en pressemeddelelse.

Det er dog i en anden del af verdenen, at vi kommer til at se den største stigning af antallet i internet-brugere.

Læs også: Mozilla satser på ny indtægstkilde: Salg af VPN-service og andre features via Firefox

I dag bruger 45 procent af jordens befolkning internettet, og dermed kan vi se frem til en stigning på 15 procentpoint på bare fire år.

Danske brugere skal blive mere sikre

Ifølge Cisco er 85 procent af danskerne på internettet og det tal kommer kun til at stige til 89 procent i løbet af de kommende fire år.

Derfor lyder opfordringen fra Cisco, at det ikke handler om at få flere danskere online. Derimod skal fokus ligge et andet sted i fremtiden.

Læs også: Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

“I et digitalt modent land som Danmark er udfordringen ikke at komme online, men derimod at sikre, at alle, både borgere, forbrugere og medarbejdere, har den nødvendige digitale dannelse og viden om fx dataetik og sikkerhed, så vi er rustet til en endnu mere digital fremtid,” siger Henrik Stær ifølge pressemeddelelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere