Efter blodrødt regnskab: Nu fyrer Atea 20 medarbejdere i Danmark

Atea fyrer nu 20 medarbejdere. Det sker som en direkte konsekvens af, at den danske forretning er under pres, oplyser selskabets direktør.

Artikel top billede

Atea har netop gennemført en fyringsrunde, der koster 20 ansatte jobbet.

Det oplyser selskabets direktør Morten Felding til mediet Itwatch.

"Som et led i omrokeringerne er der opstået nogle dobbeltfunktioner, som gør, at vi har måtte tage afsked med knap 20 medarbejdere. Det er altid trist at sige farvel til dygtige kolleger," oplyser Morten Felding i en skriftlig kommentar sendt til Itwatch.

Ifølge Atea-direktøren er fyringerne en direkte konsekvens af, at Ateas danske forretning i den seneste tid har været under pres, hvilket også har sat sit præg på Ateas regnskaber.

Læs også: Atea hårdt ramt af ordrestop fra det offentlige: Lander dundrede underskud og brat omsætningsnedgang

Flammende rødt regnskab

I det seneste kvartal afleverede Atea således et ”flammende rødt regnskab”, hvor selskabets driftsresultat før skat og afskrivninger landede på minus 6,9 millioner kroner.

Samtidig afslørede regnskabet en omsætningstilbagegang på næsten 22 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

“Resultatet er selvfølgelig meget skuffende og er kraftigt påvirket af myndighedernes midlertidige anbefaling til offentlige organisationer om ikke at indgå aftaler med Atea,” oplyste Morten Felding i forbindelse med kvartalsregnskabet.

Det negative regnskab kommer umiddelbart efter, at Atea i sommer blev idømt en bøde på 10 millioner kroner for korruption i forbindelse med den meget omtalte Atea-sag.

I den forbindelse anbefalede Moderniseringsstyrelsen og SKI , at alle offentlige myndigheder omgående at ophøre med at indgå aftaler med Atea.

Læs også: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics