Efter blodrødt regnskab: Nu fyrer Atea 20 medarbejdere i Danmark

Atea fyrer nu 20 medarbejdere. Det sker som en direkte konsekvens af, at den danske forretning er under pres, oplyser selskabets direktør.

Artikel top billede

Atea har netop gennemført en fyringsrunde, der koster 20 ansatte jobbet.

Det oplyser selskabets direktør Morten Felding til mediet Itwatch.

"Som et led i omrokeringerne er der opstået nogle dobbeltfunktioner, som gør, at vi har måtte tage afsked med knap 20 medarbejdere. Det er altid trist at sige farvel til dygtige kolleger," oplyser Morten Felding i en skriftlig kommentar sendt til Itwatch.

Ifølge Atea-direktøren er fyringerne en direkte konsekvens af, at Ateas danske forretning i den seneste tid har været under pres, hvilket også har sat sit præg på Ateas regnskaber.

Læs også: Atea hårdt ramt af ordrestop fra det offentlige: Lander dundrede underskud og brat omsætningsnedgang

Flammende rødt regnskab

I det seneste kvartal afleverede Atea således et ”flammende rødt regnskab”, hvor selskabets driftsresultat før skat og afskrivninger landede på minus 6,9 millioner kroner.

Samtidig afslørede regnskabet en omsætningstilbagegang på næsten 22 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

“Resultatet er selvfølgelig meget skuffende og er kraftigt påvirket af myndighedernes midlertidige anbefaling til offentlige organisationer om ikke at indgå aftaler med Atea,” oplyste Morten Felding i forbindelse med kvartalsregnskabet.

Det negative regnskab kommer umiddelbart efter, at Atea i sommer blev idømt en bøde på 10 millioner kroner for korruption i forbindelse med den meget omtalte Atea-sag.

I den forbindelse anbefalede Moderniseringsstyrelsen og SKI , at alle offentlige myndigheder omgående at ophøre med at indgå aftaler med Atea.

Læs også: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil