Efter blodrødt regnskab: Nu fyrer Atea 20 medarbejdere i Danmark

Atea fyrer nu 20 medarbejdere. Det sker som en direkte konsekvens af, at den danske forretning er under pres, oplyser selskabets direktør.

Artikel top billede

Atea har netop gennemført en fyringsrunde, der koster 20 ansatte jobbet.

Det oplyser selskabets direktør Morten Felding til mediet Itwatch.

"Som et led i omrokeringerne er der opstået nogle dobbeltfunktioner, som gør, at vi har måtte tage afsked med knap 20 medarbejdere. Det er altid trist at sige farvel til dygtige kolleger," oplyser Morten Felding i en skriftlig kommentar sendt til Itwatch.

Ifølge Atea-direktøren er fyringerne en direkte konsekvens af, at Ateas danske forretning i den seneste tid har været under pres, hvilket også har sat sit præg på Ateas regnskaber.

Læs også: Atea hårdt ramt af ordrestop fra det offentlige: Lander dundrede underskud og brat omsætningsnedgang

Flammende rødt regnskab

I det seneste kvartal afleverede Atea således et ”flammende rødt regnskab”, hvor selskabets driftsresultat før skat og afskrivninger landede på minus 6,9 millioner kroner.

Samtidig afslørede regnskabet en omsætningstilbagegang på næsten 22 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

“Resultatet er selvfølgelig meget skuffende og er kraftigt påvirket af myndighedernes midlertidige anbefaling til offentlige organisationer om ikke at indgå aftaler med Atea,” oplyste Morten Felding i forbindelse med kvartalsregnskabet.

Det negative regnskab kommer umiddelbart efter, at Atea i sommer blev idømt en bøde på 10 millioner kroner for korruption i forbindelse med den meget omtalte Atea-sag.

I den forbindelse anbefalede Moderniseringsstyrelsen og SKI , at alle offentlige myndigheder omgående at ophøre med at indgå aftaler med Atea.

Læs også: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics