500 millioner hotelgæsters personfølsomme data blottet: Marriott ramt af kolossalt datalæk

Den amerikanske Marriott-hotelkæde, som også har to hoteller i Danmark, er ramt af et kæmpemæssigt datalæk. En halv milliard hotelgæsters personfølsomme data er omfattet.

Artikel top billede

500 millioner hotelgæster verden over er omfattet af et gigantisk datalæk fra den amerikanske hotelkæde Marriott, skriver CNN.

Hackere har skaffet sig adgang til et reservationssystem, hvor de har haft adgang til dybt personlige oplysninger som pasnummre, kreditkortoplysninger og lignende.

Marriott oplyser, at hackerne har haft adgang til systemet siden 2014, og at virksomheden først blev opmærksom på sagen i sidste uge.

For 327 millioner gæsters vedkommende drejer det sig om oplysninger om navn, telefonnumre, mailadresser, pasnumre, fødselsdato og rejsedatoer. Andre millioner af gæster har muligvis mistet oplysninger om kreditkortnumre og tilhørende udløbsdatoer, skriver CNN.

Marriott har meldt sagen til myndighederne og vil snarest sende mails til de hotelgæster, der er ramt af datalækket.

Marriott har ifølge CNN 5.700 ejendomme i over 110 lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet