Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner

Microsoft har landet en milliard-kontrakt med den amerikanske hær om levering af HoloLens.

Artikel top billede

Op mod 100.000 amerikanske soldater skal inden for de kommende år udstyres med en af Microsofts AR-briller, HoloLens.

Det er resultat af en kæmpekontrakt, som Microsoft netop har indgået med den amerikanske på 480 millioner dollar - knap 3,2 milliarder kroner.

Den amerikanske hær vil anvende HoloLens-brillerne til både uddannelse og på skarpe missioner under det såkaldte IVAS-projekt. Det står for ‘integrated visual augmentet system.’

Brillerne skal anvendes til at øge soldaternes ‘drabsevne, mobilitet og omgivelses-kendskab’ [‘lethality, mobility and situational awareness’], når de er på missioner, hedder det.

De militære udgaver af HoloLens bliver dog ikke helt magen til dem, som Microsoft sælger til forbrugerne, da de eksempelvis skal kunne anvendes sammen med de hjelme, som soldaterne anvender.

Desuden skal de udstyres med night vision, varmesøger, forskellige former for helbredsscanning-sensorer samt forskellige former for beskyttelse.

Indledningsvist skal Microsoft levere 2.500 prototyper inden for de kommende år.

Går det godt, skal produktionen øges med mulighed for at nå op på de 100.000 stykker.

Med i opløbet var også Microsoft-rivalen Magic Leap.

Kontrakten er blevet underskrevet, selv om en lang række Microsoft-medarbejdere fornylig i et åben brev til selskabets ledelse udtrykte deres utilfreds med, at Microsoft leverede produkter til militær brug.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Microsoft lancerede Hololens i 2016. Brillerne anvendes i dag i blandt andet bilindustrien, luftfarts-industrien og i byggebranchen.

Også Mærsk Drilling er i gang med HoloLens.

Det kan du læse mere om her: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Microsoft ventes at komme med en opdateret version engang til næste år.

Læs også: Prøvekørt: Så fantastisk er HoloLens Developer-udgave - vi har prøvet den

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job