Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner

Microsoft har landet en milliard-kontrakt med den amerikanske hær om levering af HoloLens.

Artikel top billede

Op mod 100.000 amerikanske soldater skal inden for de kommende år udstyres med en af Microsofts AR-briller, HoloLens.

Det er resultat af en kæmpekontrakt, som Microsoft netop har indgået med den amerikanske på 480 millioner dollar - knap 3,2 milliarder kroner.

Den amerikanske hær vil anvende HoloLens-brillerne til både uddannelse og på skarpe missioner under det såkaldte IVAS-projekt. Det står for ‘integrated visual augmentet system.’

Brillerne skal anvendes til at øge soldaternes ‘drabsevne, mobilitet og omgivelses-kendskab’ [‘lethality, mobility and situational awareness’], når de er på missioner, hedder det.

De militære udgaver af HoloLens bliver dog ikke helt magen til dem, som Microsoft sælger til forbrugerne, da de eksempelvis skal kunne anvendes sammen med de hjelme, som soldaterne anvender.

Desuden skal de udstyres med night vision, varmesøger, forskellige former for helbredsscanning-sensorer samt forskellige former for beskyttelse.

Indledningsvist skal Microsoft levere 2.500 prototyper inden for de kommende år.

Går det godt, skal produktionen øges med mulighed for at nå op på de 100.000 stykker.

Med i opløbet var også Microsoft-rivalen Magic Leap.

Kontrakten er blevet underskrevet, selv om en lang række Microsoft-medarbejdere fornylig i et åben brev til selskabets ledelse udtrykte deres utilfreds med, at Microsoft leverede produkter til militær brug.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Microsoft lancerede Hololens i 2016. Brillerne anvendes i dag i blandt andet bilindustrien, luftfarts-industrien og i byggebranchen.

Også Mærsk Drilling er i gang med HoloLens.

Det kan du læse mere om her: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Microsoft ventes at komme med en opdateret version engang til næste år.

Læs også: Prøvekørt: Så fantastisk er HoloLens Developer-udgave - vi har prøvet den

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S