Tidligere SAS Institute-mand bliver ny topchef for Visma Consulting: "Vi har følt hinanden på tænderne over nogle måneder"

Visma Consulting fyrede Torben Ryttersgaard som topchef i juni og genindsatte Carsten Boje Møller i stillingen som midlertidig afløser. Nu har selskabet fundet den permanente afløser.

Artikel top billede

Mere end fem måneder efter Visma Consulting fyrede topchef Torben Ryttersgaard, der havde siddet i stillingen i under et år, har selskabet fundet sin nye permanente administrerende direktør.

Selskabets tidligere administerende Carsten Boje Møller har siden fyringen af Torben Ryttersgaard bestredet posten ved af sin stilling som divisionsdirektør for Custom Solutions-divisionen.

Nu kan Carsten Boje Møller igen koncentrere sig fuldt ud om Custom Solutions-divisionen.

Den nye topchef for Visma Consulting bliver Lars Berthelsen, der er hentet fra Dansk Hørecenter, hvor han i de seneste år har fungeret som topchef.

Læs interview med Lars Berthelsen her: Her er splinterny Visma-topchefs planer for selskabet

"Jeg har haft forskellige samarbejdsflader med Visma i min fortid, og jeg synes, det er en utrolig spændende virksomhed. Desuden har man lavet en række interessante opkøb, som har bidraget til en stærk positionen i det danske marked," siger Lars Berthelsen til Computerworld og fortsætter:

"Jeg kommer fra it-branchen og har tilbragt 10 år i SAS Institute. Jeg har et ønske om at vende tilbage i it-branchen, og jeg brænder for det her komplekse løsningssalg. Jeg brænder for at løse udfordringer, hvor it er fundamentet for løsningen."

Bliver også dansk chef for Custom Solution

I forbindelse med fyringen af Torben Ryttersgaard, gjorde Carsten Boje Møller det klart, at det kunne tage op imod et halvt år at finde afløseren.

Ifølge Lars Berthelsen har forhandlingerne, da også stået på i et par måneder.

"Sådan en beslutning tager noget tid, så vi har følt hinanden på tænderne over nogle måneder. Jeg skulle finde ud af, hvad Visma vil, og Visma skulle finde ud, af hvad jeg indeholder. Det er ikke kommet fra den ene dag til den anden. Det har været en grundig proces fra begge parter," siger han.

Læs også: Visma Consulting fyrer topchef Torben Ryttersgaard efter under et år på posten: Genindsætter tidligere direktør

Udover stillingen som topchef for Visma Consulting, får Lars Berthelsen også ansvaret for den danske afdeling af Custom Solutions-division, som Carsten Boje Møller styrer på koncernniveau.

MIND4iT, Co3 og Kapacity er udover Visma Consulting de resterende selskaber i den danske Custom Solutions-division.

Den danske division, der rummer 273 ansatte, forventes at omsætte for 390 millioner kroner i 2018.

I alt består divisionen af 21 selskaber på tværs af fem lande.

"Lars Berthelsen kommer med en skarp kommerciel erfaring, som han senest har brugt ifm. en imponerende ekspansion og repositionering af Dansk HøreCenter. Dernæst har Lars igennem en længere årrække været med til at skabe iøjenfaldende salgsresultater hos SAS Institute, hvor han både har arbejdet med det private og offentlige marked. Det er erfaringer, der uden tvivl vil komme Visma til gode i vores fortsatte vækststrategi," lyder det en i pressemeddelelse fra Carsten Boje Møller om ansættelsen af Lars Berthelsen.

Læs interview med Lars Berthelsen her: Her er splinterny Visma-topchefs planer for selskabet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks