Tidligere SAS Institute-mand bliver ny topchef for Visma Consulting: "Vi har følt hinanden på tænderne over nogle måneder"

Visma Consulting fyrede Torben Ryttersgaard som topchef i juni og genindsatte Carsten Boje Møller i stillingen som midlertidig afløser. Nu har selskabet fundet den permanente afløser.

Artikel top billede

Mere end fem måneder efter Visma Consulting fyrede topchef Torben Ryttersgaard, der havde siddet i stillingen i under et år, har selskabet fundet sin nye permanente administrerende direktør.

Selskabets tidligere administerende Carsten Boje Møller har siden fyringen af Torben Ryttersgaard bestredet posten ved af sin stilling som divisionsdirektør for Custom Solutions-divisionen.

Nu kan Carsten Boje Møller igen koncentrere sig fuldt ud om Custom Solutions-divisionen.

Den nye topchef for Visma Consulting bliver Lars Berthelsen, der er hentet fra Dansk Hørecenter, hvor han i de seneste år har fungeret som topchef.

Læs interview med Lars Berthelsen her: Her er splinterny Visma-topchefs planer for selskabet

"Jeg har haft forskellige samarbejdsflader med Visma i min fortid, og jeg synes, det er en utrolig spændende virksomhed. Desuden har man lavet en række interessante opkøb, som har bidraget til en stærk positionen i det danske marked," siger Lars Berthelsen til Computerworld og fortsætter:

"Jeg kommer fra it-branchen og har tilbragt 10 år i SAS Institute. Jeg har et ønske om at vende tilbage i it-branchen, og jeg brænder for det her komplekse løsningssalg. Jeg brænder for at løse udfordringer, hvor it er fundamentet for løsningen."

Bliver også dansk chef for Custom Solution

I forbindelse med fyringen af Torben Ryttersgaard, gjorde Carsten Boje Møller det klart, at det kunne tage op imod et halvt år at finde afløseren.

Ifølge Lars Berthelsen har forhandlingerne, da også stået på i et par måneder.

"Sådan en beslutning tager noget tid, så vi har følt hinanden på tænderne over nogle måneder. Jeg skulle finde ud af, hvad Visma vil, og Visma skulle finde ud, af hvad jeg indeholder. Det er ikke kommet fra den ene dag til den anden. Det har været en grundig proces fra begge parter," siger han.

Læs også: Visma Consulting fyrer topchef Torben Ryttersgaard efter under et år på posten: Genindsætter tidligere direktør

Udover stillingen som topchef for Visma Consulting, får Lars Berthelsen også ansvaret for den danske afdeling af Custom Solutions-division, som Carsten Boje Møller styrer på koncernniveau.

MIND4iT, Co3 og Kapacity er udover Visma Consulting de resterende selskaber i den danske Custom Solutions-division.

Den danske division, der rummer 273 ansatte, forventes at omsætte for 390 millioner kroner i 2018.

I alt består divisionen af 21 selskaber på tværs af fem lande.

"Lars Berthelsen kommer med en skarp kommerciel erfaring, som han senest har brugt ifm. en imponerende ekspansion og repositionering af Dansk HøreCenter. Dernæst har Lars igennem en længere årrække været med til at skabe iøjenfaldende salgsresultater hos SAS Institute, hvor han både har arbejdet med det private og offentlige marked. Det er erfaringer, der uden tvivl vil komme Visma til gode i vores fortsatte vækststrategi," lyder det en i pressemeddelelse fra Carsten Boje Møller om ansættelsen af Lars Berthelsen.

Læs interview med Lars Berthelsen her: Her er splinterny Visma-topchefs planer for selskabet

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network