En af verdenshistoriens største tech-børsnoteringer på vej

En af verdenshistoriens største børsnoteringer af et it-selskab er på vej. Noteringen kan værdifastsætte it-selskabet til svimlende 158 milliarder kroner.

Artikel top billede

Det japanske it-konglomerat Softbank Group står til at slå rekorder, når det 19. december børsnoterer dets tele-division.

Børsnoteringen værdifastsætter selskabet til svimlende 2,65 milliarder japanske yen - omkring 158 milliarder kroner - hvilket gør noteringen til en af de største i verdenshistorien.

Softbank vil beholde 66,5 procent af mobil-divisionen.

Ifølge Bloomberg er noteringen allerede fuldt tegnet - inklusive en ekstra portion aktier, som Softbank udstedte i sidste øjeblik.

Aktie-brokere optager fortsat ordrer på aktien, og det vil meget vel skubbe aktiekursen højere op end de indledende 1.500 yen, når handlen med aktien sættes i gang 19. december.

Den hidtil største børsnotering i tech-branchen fandt sted i 2014, da kinesiske Alibaba blev børsnoteret med en indledende værdifastsættelse på 25 milliarder dollar - omkring 168 milliarder kroner.

Softbank med hovedkvarter i Tokyo ejer dele af blandt andet Sprint, Alibaba, Yaho Japan, Uber, Didi Chuxing, Nvida og en række andre tech-firmaer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks