Tidligere Atea-direktør Jan Elbæk får nyt job: Bliver udviklingsdirektør i dansk it-firma

Atea-direktør Jan Elbæk har fået nyt job.

Artikel top billede

Atea-direktøren Jan Elbæk, der ved årsskiftet stopper som senior vice president for enterprise-afdelingen i Atea, har fået nyt job.

14. januar tiltræder manden, der var kendt som den danske Atea topchefs Morten Feldings højre hånd som chief business development officer og del af direktion hos det jyske hostingsfirma IT Relation.

Det oplyser IT Relation i en meddelelse.

"Det bliver rigtig godt at få Jan Elbæk med på ledelsesholdet og som en markant medspiller i den videre udvikling af IT Relation. Jans store netværk blandt kunder og it-professionelle samt hans betydelige ledelseserfaringer med opkøb, integration og skalering af virksomheder bliver stærke kort på vores fortsatte vækstrejse," lyder det i meddelelsen fra Henrik Kastbjerg, der er administrerende direktør for IT Relation.

Læs også: Atea-direktør Jan Elbæk færdig - stopper i selskabet

Har både erfaring og netværk

Det fremgår af meddelelsen, at Jan Elbæk nu har afsluttet overdragelsen af sine opgaver i Atea

Læs også: Her er Jan Elbæks afløser: Hun bliver Ateas nye senior vice president for enterprise

"Jeg glæder mig til at blive en del af IT Relation teamet, som gennem en årrække har skabt imponerende resultater og en spændende virksomhed med en enkel og effektiv struktur, gode og tilfredse kunder samt engagerede medarbejdere. Den organiske vækst suppleres af målrettede opkøb, og jeg har både erfaringen og netværket til at bidrage til vækststrategien. Det ser jeg frem til at gøre sammen med hele IT Relation teamet," lyder det fra Jan Elbæk i meddelelsen.

I september afslørede Computerworld, at Jan Elbæk ved årsskiftet ville stoppe i Atea.

Det skete, da han ikke ville acceptere en ny stilling.

"Der er aldrig nogle tidspunkter, der er gode, men jeg har selv gjort det her et hav af gange som chef, og det er det privilegium, man har, hvis man vil lave en anden holdopstilling," sagde han dengang om omrokeringen i virksomheden til Computerworld.

Læs hele interviewet med Jan Elbæk her: Derfor er det slut i Atea

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird