Tidligere Atea-direktør Jan Elbæk får nyt job: Bliver udviklingsdirektør i dansk it-firma

Atea-direktør Jan Elbæk har fået nyt job.

Artikel top billede

Atea-direktøren Jan Elbæk, der ved årsskiftet stopper som senior vice president for enterprise-afdelingen i Atea, har fået nyt job.

14. januar tiltræder manden, der var kendt som den danske Atea topchefs Morten Feldings højre hånd som chief business development officer og del af direktion hos det jyske hostingsfirma IT Relation.

Det oplyser IT Relation i en meddelelse.

"Det bliver rigtig godt at få Jan Elbæk med på ledelsesholdet og som en markant medspiller i den videre udvikling af IT Relation. Jans store netværk blandt kunder og it-professionelle samt hans betydelige ledelseserfaringer med opkøb, integration og skalering af virksomheder bliver stærke kort på vores fortsatte vækstrejse," lyder det i meddelelsen fra Henrik Kastbjerg, der er administrerende direktør for IT Relation.

Læs også: Atea-direktør Jan Elbæk færdig - stopper i selskabet

Har både erfaring og netværk

Det fremgår af meddelelsen, at Jan Elbæk nu har afsluttet overdragelsen af sine opgaver i Atea

Læs også: Her er Jan Elbæks afløser: Hun bliver Ateas nye senior vice president for enterprise

"Jeg glæder mig til at blive en del af IT Relation teamet, som gennem en årrække har skabt imponerende resultater og en spændende virksomhed med en enkel og effektiv struktur, gode og tilfredse kunder samt engagerede medarbejdere. Den organiske vækst suppleres af målrettede opkøb, og jeg har både erfaringen og netværket til at bidrage til vækststrategien. Det ser jeg frem til at gøre sammen med hele IT Relation teamet," lyder det fra Jan Elbæk i meddelelsen.

I september afslørede Computerworld, at Jan Elbæk ved årsskiftet ville stoppe i Atea.

Det skete, da han ikke ville acceptere en ny stilling.

"Der er aldrig nogle tidspunkter, der er gode, men jeg har selv gjort det her et hav af gange som chef, og det er det privilegium, man har, hvis man vil lave en anden holdopstilling," sagde han dengang om omrokeringen i virksomheden til Computerworld.

Læs hele interviewet med Jan Elbæk her: Derfor er det slut i Atea

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo