Konkurrencemyndighederne kan bremse Sentias store opkøbs-togt i den danske hosting-branche

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu, at den behandler Sentias af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

De danske konkurrencemyndigheder kan sætte en stopper for det hollandske selskab Sentias opkøbsbølge i den danske hosting-branchen.

For Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu på sin hjemmeside, at styrelsen behandler Sentias opkøb af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Det betyder, at sammenlægningen af de to virksomheder ikke kan gennemføres, før enten Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen eller Konkurrencerådet har godkendt den.

Computerworld erfarede allerede i sidste måned, at købet var på vej, men at det ville kræve en godkendelse af konkurrencemyndighederne, hvis det skulle godkendes.

Det kan du læse mere om her: Hollandske Sentia køber det danske hosting-selskab Netgroup

En sand opkøbsbølge

Myndighedernes godkendelse er nødvendig, fordi hollandske Sentia har været på en sand opkøbsbølge, siden virksomhed gik ind på det danske marked i slutningen 2016.

Her har virksomheden opkøbt virksomhederne Jaynet, Solido, Cohaesio, Athena IT Group og Hosters.

Til den liste kan Sentia nu – såfremt konkurrencemyndighederne tillader det – tilføje Netgroup, der sidste år omsatte for 115 millioner kroner og i alt driver fire danske datacentre, der er placeret i Taastrup, Glostrup, Ballerup og København.

Sentia er ejet af de hollandske selskaber Waterland og Infinius, som desuden ejer Combell Group.

Combell Group er også aktive på det danske marked, hvor selskabet driver hostingtjenester gennem selskaberne DanDomain og UnoEuro.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen oplyser, at det er muligt at komme med bemærkninger til opkøbet. De skal i givet fald senest være styrelsen i hænde 17. december 2018 klokken 12.

Læs også:
Sentia skifter dansk topchef efter bare ni måneder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen