Konkurrencemyndighederne kan bremse Sentias store opkøbs-togt i den danske hosting-branche

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu, at den behandler Sentias af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

De danske konkurrencemyndigheder kan sætte en stopper for det hollandske selskab Sentias opkøbsbølge i den danske hosting-branchen.

For Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu på sin hjemmeside, at styrelsen behandler Sentias opkøb af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Det betyder, at sammenlægningen af de to virksomheder ikke kan gennemføres, før enten Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen eller Konkurrencerådet har godkendt den.

Computerworld erfarede allerede i sidste måned, at købet var på vej, men at det ville kræve en godkendelse af konkurrencemyndighederne, hvis det skulle godkendes.

Det kan du læse mere om her: Hollandske Sentia køber det danske hosting-selskab Netgroup

En sand opkøbsbølge

Myndighedernes godkendelse er nødvendig, fordi hollandske Sentia har været på en sand opkøbsbølge, siden virksomhed gik ind på det danske marked i slutningen 2016.

Her har virksomheden opkøbt virksomhederne Jaynet, Solido, Cohaesio, Athena IT Group og Hosters.

Til den liste kan Sentia nu – såfremt konkurrencemyndighederne tillader det – tilføje Netgroup, der sidste år omsatte for 115 millioner kroner og i alt driver fire danske datacentre, der er placeret i Taastrup, Glostrup, Ballerup og København.

Sentia er ejet af de hollandske selskaber Waterland og Infinius, som desuden ejer Combell Group.

Combell Group er også aktive på det danske marked, hvor selskabet driver hostingtjenester gennem selskaberne DanDomain og UnoEuro.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen oplyser, at det er muligt at komme med bemærkninger til opkøbet. De skal i givet fald senest være styrelsen i hænde 17. december 2018 klokken 12.

Læs også:
Sentia skifter dansk topchef efter bare ni måneder

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen