Konkurrencemyndighederne kan bremse Sentias store opkøbs-togt i den danske hosting-branche

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu, at den behandler Sentias af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

De danske konkurrencemyndigheder kan sætte en stopper for det hollandske selskab Sentias opkøbsbølge i den danske hosting-branchen.

For Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu på sin hjemmeside, at styrelsen behandler Sentias opkøb af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Det betyder, at sammenlægningen af de to virksomheder ikke kan gennemføres, før enten Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen eller Konkurrencerådet har godkendt den.

Computerworld erfarede allerede i sidste måned, at købet var på vej, men at det ville kræve en godkendelse af konkurrencemyndighederne, hvis det skulle godkendes.

Det kan du læse mere om her: Hollandske Sentia køber det danske hosting-selskab Netgroup

En sand opkøbsbølge

Myndighedernes godkendelse er nødvendig, fordi hollandske Sentia har været på en sand opkøbsbølge, siden virksomhed gik ind på det danske marked i slutningen 2016.

Her har virksomheden opkøbt virksomhederne Jaynet, Solido, Cohaesio, Athena IT Group og Hosters.

Til den liste kan Sentia nu – såfremt konkurrencemyndighederne tillader det – tilføje Netgroup, der sidste år omsatte for 115 millioner kroner og i alt driver fire danske datacentre, der er placeret i Taastrup, Glostrup, Ballerup og København.

Sentia er ejet af de hollandske selskaber Waterland og Infinius, som desuden ejer Combell Group.

Combell Group er også aktive på det danske marked, hvor selskabet driver hostingtjenester gennem selskaberne DanDomain og UnoEuro.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen oplyser, at det er muligt at komme med bemærkninger til opkøbet. De skal i givet fald senest være styrelsen i hænde 17. december 2018 klokken 12.

Læs også:
Sentia skifter dansk topchef efter bare ni måneder

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos