Konkurrencemyndighederne kan bremse Sentias store opkøbs-togt i den danske hosting-branche

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu, at den behandler Sentias af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

De danske konkurrencemyndigheder kan sætte en stopper for det hollandske selskab Sentias opkøbsbølge i den danske hosting-branchen.

For Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bekræfter nu på sin hjemmeside, at styrelsen behandler Sentias opkøb af den danske hosting-virksomhed Netgroup.

Det betyder, at sammenlægningen af de to virksomheder ikke kan gennemføres, før enten Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen eller Konkurrencerådet har godkendt den.

Computerworld erfarede allerede i sidste måned, at købet var på vej, men at det ville kræve en godkendelse af konkurrencemyndighederne, hvis det skulle godkendes.

Det kan du læse mere om her: Hollandske Sentia køber det danske hosting-selskab Netgroup

En sand opkøbsbølge

Myndighedernes godkendelse er nødvendig, fordi hollandske Sentia har været på en sand opkøbsbølge, siden virksomhed gik ind på det danske marked i slutningen 2016.

Her har virksomheden opkøbt virksomhederne Jaynet, Solido, Cohaesio, Athena IT Group og Hosters.

Til den liste kan Sentia nu – såfremt konkurrencemyndighederne tillader det – tilføje Netgroup, der sidste år omsatte for 115 millioner kroner og i alt driver fire danske datacentre, der er placeret i Taastrup, Glostrup, Ballerup og København.

Sentia er ejet af de hollandske selskaber Waterland og Infinius, som desuden ejer Combell Group.

Combell Group er også aktive på det danske marked, hvor selskabet driver hostingtjenester gennem selskaberne DanDomain og UnoEuro.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen oplyser, at det er muligt at komme med bemærkninger til opkøbet. De skal i givet fald senest være styrelsen i hænde 17. december 2018 klokken 12.

Læs også:
Sentia skifter dansk topchef efter bare ni måneder

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job