Google lukker socialt medie før tid efter kæmpe datalæk: 100 gange mere omfattende end første læk i oktober

Det sociale netværk Google+ lukker allerede til august. Google drejer nøglen om, efter det er kommet frem, at app-udviklere har haft adgang til 52,5 millioner brugeres data.

Artikel top billede

En sikkerhedsbrist hos it-giganten Google betyder, at selskabet lukker ned for Google+ fem måneder før tid.

Det bekræfter selskabet over for CNN.

Beslutningen kommer efter at det er kommet frem, at en sikkerhedsbrist hos Google har kompromitteret 52,5 millioner brugeres data.

Læs også: Google-chefs afsked skaber rygter: Er de ved at slagte Google+?

Sikkerhedshullet betød, at app-udviklere har haft adgang til Google+-brugernes oplysninger efter en software-opdatering.

Det drejer sig om brugernavne, e-mailadresser, beskæftigelse og alder, som app-udviklerne havde adgang til.

Lækket blev opdaget og lukket i november måned i år.

Ifølge søgegiganten er der ikke fundet beviser på, at de pågældende oplysninger skulle være blevet misbrugt af nogen tredjepart.

Læs også: Google sender sit sociale medie mod slagtebænken

Google Plus var allerede ved at lukke

Google havde allerede i begyndelsen af oktober annonceret, at man ville lukke det sociale medie.

Den beslutning kom også efter, at det kom frem at 500.000 brugeres oplysninger var blevet kompromiteret.

Læs også: Sådan ser den typiske Google+-bruger ud

Nu har selskabet så valgt at rykke lukningen af Google Plus fem måneder frem efter det nyeste sikkerhedslæk.

Sikkerhedsbristen i oktober skyldes ifølge CNN en lignende fejl, der altså påvirkede knapt så mange mennesker.

Google Plus blev lanceret i 2011, men blev aldrig den store succes, som Google havde håbet på.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network