Google lukker socialt medie før tid efter kæmpe datalæk: 100 gange mere omfattende end første læk i oktober

Det sociale netværk Google+ lukker allerede til august. Google drejer nøglen om, efter det er kommet frem, at app-udviklere har haft adgang til 52,5 millioner brugeres data.

Artikel top billede

En sikkerhedsbrist hos it-giganten Google betyder, at selskabet lukker ned for Google+ fem måneder før tid.

Det bekræfter selskabet over for CNN.

Beslutningen kommer efter at det er kommet frem, at en sikkerhedsbrist hos Google har kompromitteret 52,5 millioner brugeres data.

Læs også: Google-chefs afsked skaber rygter: Er de ved at slagte Google+?

Sikkerhedshullet betød, at app-udviklere har haft adgang til Google+-brugernes oplysninger efter en software-opdatering.

Det drejer sig om brugernavne, e-mailadresser, beskæftigelse og alder, som app-udviklerne havde adgang til.

Lækket blev opdaget og lukket i november måned i år.

Ifølge søgegiganten er der ikke fundet beviser på, at de pågældende oplysninger skulle være blevet misbrugt af nogen tredjepart.

Læs også: Google sender sit sociale medie mod slagtebænken

Google Plus var allerede ved at lukke

Google havde allerede i begyndelsen af oktober annonceret, at man ville lukke det sociale medie.

Den beslutning kom også efter, at det kom frem at 500.000 brugeres oplysninger var blevet kompromiteret.

Læs også: Sådan ser den typiske Google+-bruger ud

Nu har selskabet så valgt at rykke lukningen af Google Plus fem måneder frem efter det nyeste sikkerhedslæk.

Sikkerhedsbristen i oktober skyldes ifølge CNN en lignende fejl, der altså påvirkede knapt så mange mennesker.

Google Plus blev lanceret i 2011, men blev aldrig den store succes, som Google havde håbet på.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune