Nordiske e-handlere kan ånde lettet op: Mystisk Amazon pressemøde handlede om datacentre - og slet ikke om e-handel

Amazon har nu officielt afsløret sine datacenterplaner i Norden. Det skete på et pressemøde i Stockholm, som mange havde forventet skulle handle om at lanceringen af en ny e-handelsplatform i Norden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

E-handlere over hele Norden drager ganske givet et lettelsens suk i disse timer.

For det meget omtalte pressemøde, som Amazon skulle holde i Stockholm i dag handlede slet ikke om lanceringen af Amazons e-handelsplatform i Norden.

Det gik der ellers massive rygter om tidligere på ugen.

I stedet handlede det om Amazons cloud-division, AWS’, lancering af en ny nordisk datacenter-region.

Læs også: Efter måneder med rygter om nordisk entre: Nu indkalder Amazon til mystisk pressekonference i Sverige

Amazons femte europæiske region

Den nye nordiske region bliver Amazons femte i Europa og den 21. på verdensplan. Den er fysisk er placeret på tre uafhængige lokationer i nærheden af den svenske hovedstad Stockholm.

Den nye region skal ifølge AWS planer sikre lavere latency – det vil sige hurtigere adgang til Amazons cloud-servere – til selskabets kunder i Norden.

“Nogle kunder har brug for bestemt latency fra os. Og her har vi vurderet, at en region i Sverige vil tilføre den bedste latency til alle de nordiske lande,” sagde AWS’ øverste chef for infrastruktur Peter DeSantis, da Computerworld i tidligere på måneden interviewede ham til konferencen AWS re:Invent 2018 i Las Vegas.

Peter DeSantis slog også fast, at det er Amazons ambition, at alle de nordiske lande på længere sigt skal have sin egen region, og dermed også egne datacenter.

“Vores plan er på sigt, at næsten hvert land skal have en region. Vi er overbeviste om, at mængden af ‘computing’ vil stige meget kraftigt i de kommende år. Og her vil det give mening at placere en region i næsten alle lande,” siger Peter DeSantis.

Læs Computerworlds interview med ham her:
Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura