Nordiske e-handlere kan ånde lettet op: Mystisk Amazon pressemøde handlede om datacentre - og slet ikke om e-handel

Amazon har nu officielt afsløret sine datacenterplaner i Norden. Det skete på et pressemøde i Stockholm, som mange havde forventet skulle handle om at lanceringen af en ny e-handelsplatform i Norden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

E-handlere over hele Norden drager ganske givet et lettelsens suk i disse timer.

For det meget omtalte pressemøde, som Amazon skulle holde i Stockholm i dag handlede slet ikke om lanceringen af Amazons e-handelsplatform i Norden.

Det gik der ellers massive rygter om tidligere på ugen.

I stedet handlede det om Amazons cloud-division, AWS’, lancering af en ny nordisk datacenter-region.

Læs også: Efter måneder med rygter om nordisk entre: Nu indkalder Amazon til mystisk pressekonference i Sverige

Amazons femte europæiske region

Den nye nordiske region bliver Amazons femte i Europa og den 21. på verdensplan. Den er fysisk er placeret på tre uafhængige lokationer i nærheden af den svenske hovedstad Stockholm.

Den nye region skal ifølge AWS planer sikre lavere latency – det vil sige hurtigere adgang til Amazons cloud-servere – til selskabets kunder i Norden.

“Nogle kunder har brug for bestemt latency fra os. Og her har vi vurderet, at en region i Sverige vil tilføre den bedste latency til alle de nordiske lande,” sagde AWS’ øverste chef for infrastruktur Peter DeSantis, da Computerworld i tidligere på måneden interviewede ham til konferencen AWS re:Invent 2018 i Las Vegas.

Peter DeSantis slog også fast, at det er Amazons ambition, at alle de nordiske lande på længere sigt skal have sin egen region, og dermed også egne datacenter.

“Vores plan er på sigt, at næsten hvert land skal have en region. Vi er overbeviste om, at mængden af ‘computing’ vil stige meget kraftigt i de kommende år. Og her vil det give mening at placere en region i næsten alle lande,” siger Peter DeSantis.

Læs Computerworlds interview med ham her:
Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job