Nordiske e-handlere kan ånde lettet op: Mystisk Amazon pressemøde handlede om datacentre - og slet ikke om e-handel

Amazon har nu officielt afsløret sine datacenterplaner i Norden. Det skete på et pressemøde i Stockholm, som mange havde forventet skulle handle om at lanceringen af en ny e-handelsplatform i Norden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

E-handlere over hele Norden drager ganske givet et lettelsens suk i disse timer.

For det meget omtalte pressemøde, som Amazon skulle holde i Stockholm i dag handlede slet ikke om lanceringen af Amazons e-handelsplatform i Norden.

Det gik der ellers massive rygter om tidligere på ugen.

I stedet handlede det om Amazons cloud-division, AWS’, lancering af en ny nordisk datacenter-region.

Læs også: Efter måneder med rygter om nordisk entre: Nu indkalder Amazon til mystisk pressekonference i Sverige

Amazons femte europæiske region

Den nye nordiske region bliver Amazons femte i Europa og den 21. på verdensplan. Den er fysisk er placeret på tre uafhængige lokationer i nærheden af den svenske hovedstad Stockholm.

Den nye region skal ifølge AWS planer sikre lavere latency – det vil sige hurtigere adgang til Amazons cloud-servere – til selskabets kunder i Norden.

“Nogle kunder har brug for bestemt latency fra os. Og her har vi vurderet, at en region i Sverige vil tilføre den bedste latency til alle de nordiske lande,” sagde AWS’ øverste chef for infrastruktur Peter DeSantis, da Computerworld i tidligere på måneden interviewede ham til konferencen AWS re:Invent 2018 i Las Vegas.

Peter DeSantis slog også fast, at det er Amazons ambition, at alle de nordiske lande på længere sigt skal have sin egen region, og dermed også egne datacenter.

“Vores plan er på sigt, at næsten hvert land skal have en region. Vi er overbeviste om, at mængden af ‘computing’ vil stige meget kraftigt i de kommende år. Og her vil det give mening at placere en region i næsten alle lande,” siger Peter DeSantis.

Læs Computerworlds interview med ham her:
Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS