Stor offentlig it-platform sendes i sort efter opdateringsfejl

Den offentlige it-platform Serviceplatformen tvinges til at holde ekstraordinært lukket efter, at en opdatering slog fejl i weekenden.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Den store offentlige it-platform Serviceplatformen holder ekstraordinært lukket fra onsdag aften klokken 18 til torsdag klokken 01.

Det sker efter, at en opdatering af platformen i weekenden er slået fejl.

Det oplyser kommunernes it-fællesskab Kombit i en mail til sine kunder.

I en mailen bliver kunderne varslet om det, som Kombit omtaler som ”et ekstraordinært servicevindue for Serviceplatformen”.

”Weekendens opdatering af Serviceplatformen fejlede desværre, og der blev i den forbindelse rullet tilbage. Nu forsøger leverandøren igen med samme opdatering, og derfor er der planlagt et ekstraordinært servicevindue, hvor det eksterne testmiljø opdateres med release SP2018-10 og SP2018-10.1 og produktionsmiljøet med release SP2018-10,” skriver Kombit.

Drives af Systematic

Serviceplatformendrives af aarhusianske Systematic, der har haft opgaven siden 2013.

Platformen bruges til at levere data fra forskellige fag- og kildesystemer til kommuner, it-selskaber, ATP Udbetaling Danmark.

Alle landets kommuner er oprettet på Serviceplatformen, og mere end 90 kommuner anvender i dag services fra Serviceplatformen i ét eller flere af deres it-systemer.

Derudover er mere end 40 leverandører tilsluttet platformen og får data til kommunale it-systemer derfra.

Kombit oplyser på sin hjemmeside, at det er målet, at alle 98 kommuner anvender Serviceplatformen.

Læs også:
Kombit på trapperne med nyt udbud til halv milliard kroner

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura