Svensk millionærklub hacket: Navne og kontaktoplysninger er kompromitteret

En svensk klub for folk med en dokumenteret indkomst over 1,9 millioner svenske kroner er blevet hacket og medlemmernes personoplysninger er kompromitteret. Sagen er omfattet af GDPR og derfor meldt til politiet og det svenske datatilsyn.

Artikel top billede

En eksklusiv svensk millionærklub er nu selv medlem af den knap så eksklusive og knap så attråværdige klub for virksomheder, som er ramt af hackerangreb og datalæk.

Connoisseur Club er stedet for svenskere med en dokumenteret indkomst over 1,9 millioner svenske kroner - cirka 1,4 millioner danske kroner. Medlemmer af den eksklusive klub får blandt andet et magasin, tilbud på luksusprodukter og særlige events.

Men nu har medlemmerne af klubben så også som en del af medlemskabet fået kompromitteret nogle af deres personoplysninger, fortæller Computer Sweden.

Hackere har skaffet sig adgang til en database, som indeholder navn og kontaktoplysninger på medlemmerne. Heldigvis for medlemmerne skulle databasen ikke have gemt på oplysninger om medlemmernes indkomst, kontoinformationer eller ukrypterede kodeord, forlyder det fra Connoisseur Club.

Sagen er meldt til det svenske politi og datatilsyn, da sagen er omfattet af GDPR. Der vil også blive foretaget en grundig undersøgelse af sagen for dels at finde ud af, hvem der står bag, og hvordan noget tilsvarende kan undgås i fremtiden.

“Det er virkelig beklageligt, at vi er blevet udsat for dette. Desværre er medier i risikozonen for hackerangreb, og vi har et it-sikkerhedssystem, som er tilpasset den præmis. Det er bekymrende, at det alligevel lykkedes at trænge igennem, men jeg er glad for, at vi blev alarmeret, så vi hurtigt kunne gøre noget ved det, siger Erik Leander, ansvarlig for personoplysninger hos Connoisseur Club.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S