Svensk millionærklub hacket: Navne og kontaktoplysninger er kompromitteret

En svensk klub for folk med en dokumenteret indkomst over 1,9 millioner svenske kroner er blevet hacket og medlemmernes personoplysninger er kompromitteret. Sagen er omfattet af GDPR og derfor meldt til politiet og det svenske datatilsyn.

Artikel top billede

En eksklusiv svensk millionærklub er nu selv medlem af den knap så eksklusive og knap så attråværdige klub for virksomheder, som er ramt af hackerangreb og datalæk.

Connoisseur Club er stedet for svenskere med en dokumenteret indkomst over 1,9 millioner svenske kroner - cirka 1,4 millioner danske kroner. Medlemmer af den eksklusive klub får blandt andet et magasin, tilbud på luksusprodukter og særlige events.

Men nu har medlemmerne af klubben så også som en del af medlemskabet fået kompromitteret nogle af deres personoplysninger, fortæller Computer Sweden.

Hackere har skaffet sig adgang til en database, som indeholder navn og kontaktoplysninger på medlemmerne. Heldigvis for medlemmerne skulle databasen ikke have gemt på oplysninger om medlemmernes indkomst, kontoinformationer eller ukrypterede kodeord, forlyder det fra Connoisseur Club.

Sagen er meldt til det svenske politi og datatilsyn, da sagen er omfattet af GDPR. Der vil også blive foretaget en grundig undersøgelse af sagen for dels at finde ud af, hvem der står bag, og hvordan noget tilsvarende kan undgås i fremtiden.

“Det er virkelig beklageligt, at vi er blevet udsat for dette. Desværre er medier i risikozonen for hackerangreb, og vi har et it-sikkerhedssystem, som er tilpasset den præmis. Det er bekymrende, at det alligevel lykkedes at trænge igennem, men jeg er glad for, at vi blev alarmeret, så vi hurtigt kunne gøre noget ved det, siger Erik Leander, ansvarlig for personoplysninger hos Connoisseur Club.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect