GlobalConnect opruster: Sætter gang i udvidelse af datacentre flere steder i landet

Efter en stribe opkøb mærker man nu så meget fart i skiene hos GlobalConnect, at man udvider datacentrene i både Kolding og Taastrup. Samtidigt skal udvidelserne styrke positionen på det nordtyske marked.

Artikel top billede

I både Taastrup og Kolding arbejder GlobalConnect på at udvide sine datacentre.

I de kommende måneder bygges der således løs for at få udvidet kapaciteten i de to datacentre. Årsagen er, at man mærker vækst inden for co-location og outsourcing, og det kræver mere plads.

Det oplyser GlobalConnect i en pressemeddelelse.

"Baggrunden for udbygningen af vores datacentre er en kombination af flere positive faktorer. Vi oplever blandt andet, at colocation er et af vores største vækstområder, der driver datacenterudviklingen og efterspørgslen. Dernæst oplever vi også vækst og tilgang af nye kunder inden for outsourcing-området,” siger Tore Villund, der er underdirektør for Data Centre hos GlobalConnect.

Læs mere her: Derfor køber GlobalConnect konkurrenten Nianet: Går benhårdt efter at ramme TDC

Sker efter flere opkøb

Udvidelsen af de nuværende faciliteter sker efter en periode med særdeles godt gang i butikken hos GlobalConnect.

Travlheden skyldes for det første fusionen med Nianet, der trak ud i et år og først gik igennem i juni. Dernæst har GlobalConnect været på færde for at fusionere med norske Broadnet. Og for det tredje har man indgået en aftale med EG om et samarbejde. Det gør, at der alt i alt er behov for et større setup.

Læs mere her: Kæmpefusion får grønt lys efter et års behandlingstid: GlobalConnect kan gennemføre opkøb af Nianet - men tvinges til at sælge fra

Derfor er konstruktionsarbejdet begyndt på to lokationer i henholdsvis Taastrup og Kolding. I Taastrup opfører GlobalConnect endnu en hal, der bliver nummer 22. I Kolding er det den femte hal, der opføres og centret på fastlandet bliver der udvidet med henblik på at spille en afgørende fremtidig rolle.

Læs mere her: GlobalConnect fusionerer med norsk fiberkæmpe: Dansk direktør færdig i selskabet - tidligere TDC-topchef bliver ny CEO

Tysk sidegevinst

For GlobalConnect er så sandelig en virksomhed, der er om sig for tiden.

Foruden de førnævnte opkøb, så lurer GlobalConnect også på det tyske marked. Udvidelserne kommer nemlig i forlængelse af opkøbet af et datacenter i den nordtyske by Hamborg i begyndelsen af året.

"Så vi mærker virkelig effekten af den ambitiøse vækststrategi, der er søsat med vores ejer, EQT, i ryggen," udtaler Anton Therkildsen, der er CSO hos GlobalConnect.

Med de nye fasciliteter får virksomheden nu samlet set over 16.000 kvadratmeter datacenter, hvis man lægger tallene sammen på tværs af Tyskland og Danmark,”

De nye faciliteter forventes at stå færdigbygget i foråret næste år.

Læs mere her: Med GlobalConnects gigant-opkøb af Nianet går den vilde jagt på de danske erhvervskunder - kan TDC modstå presset?

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory