GlobalConnect opruster: Sætter gang i udvidelse af datacentre flere steder i landet

Efter en stribe opkøb mærker man nu så meget fart i skiene hos GlobalConnect, at man udvider datacentrene i både Kolding og Taastrup. Samtidigt skal udvidelserne styrke positionen på det nordtyske marked.

Artikel top billede

I både Taastrup og Kolding arbejder GlobalConnect på at udvide sine datacentre.

I de kommende måneder bygges der således løs for at få udvidet kapaciteten i de to datacentre. Årsagen er, at man mærker vækst inden for co-location og outsourcing, og det kræver mere plads.

Det oplyser GlobalConnect i en pressemeddelelse.

"Baggrunden for udbygningen af vores datacentre er en kombination af flere positive faktorer. Vi oplever blandt andet, at colocation er et af vores største vækstområder, der driver datacenterudviklingen og efterspørgslen. Dernæst oplever vi også vækst og tilgang af nye kunder inden for outsourcing-området,” siger Tore Villund, der er underdirektør for Data Centre hos GlobalConnect.

Læs mere her: Derfor køber GlobalConnect konkurrenten Nianet: Går benhårdt efter at ramme TDC

Sker efter flere opkøb

Udvidelsen af de nuværende faciliteter sker efter en periode med særdeles godt gang i butikken hos GlobalConnect.

Travlheden skyldes for det første fusionen med Nianet, der trak ud i et år og først gik igennem i juni. Dernæst har GlobalConnect været på færde for at fusionere med norske Broadnet. Og for det tredje har man indgået en aftale med EG om et samarbejde. Det gør, at der alt i alt er behov for et større setup.

Læs mere her: Kæmpefusion får grønt lys efter et års behandlingstid: GlobalConnect kan gennemføre opkøb af Nianet - men tvinges til at sælge fra

Derfor er konstruktionsarbejdet begyndt på to lokationer i henholdsvis Taastrup og Kolding. I Taastrup opfører GlobalConnect endnu en hal, der bliver nummer 22. I Kolding er det den femte hal, der opføres og centret på fastlandet bliver der udvidet med henblik på at spille en afgørende fremtidig rolle.

Læs mere her: GlobalConnect fusionerer med norsk fiberkæmpe: Dansk direktør færdig i selskabet - tidligere TDC-topchef bliver ny CEO

Tysk sidegevinst

For GlobalConnect er så sandelig en virksomhed, der er om sig for tiden.

Foruden de førnævnte opkøb, så lurer GlobalConnect også på det tyske marked. Udvidelserne kommer nemlig i forlængelse af opkøbet af et datacenter i den nordtyske by Hamborg i begyndelsen af året.

"Så vi mærker virkelig effekten af den ambitiøse vækststrategi, der er søsat med vores ejer, EQT, i ryggen," udtaler Anton Therkildsen, der er CSO hos GlobalConnect.

Med de nye fasciliteter får virksomheden nu samlet set over 16.000 kvadratmeter datacenter, hvis man lægger tallene sammen på tværs af Tyskland og Danmark,”

De nye faciliteter forventes at stå færdigbygget i foråret næste år.

Læs mere her: Med GlobalConnects gigant-opkøb af Nianet går den vilde jagt på de danske erhvervskunder - kan TDC modstå presset?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S