Dansk Huawei-chef: Huawei har aldrig brugt sit udstyr til at tilgå andres forretningshemmeligheder

Huawei har aldrig via sit udstyr skaffet sig adgang til forretningshemmeleder eller private oplyser, forsikrer selskabets danske direktør, Jason LanYang.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei misbruger på ingen måde sine produkter til at spionere på brugere eller andre.

Sådan lyder det fra den danske Huawei-chef, Jason LanYang, skriver ITWatch.

"Jeg vil gøre det så klart, som jeg kan: Huawei har aldrig brugt sit udstyr til at tilgå nationale data, forretningshemmeligheder eller brugeres private oplysninger,” skriver direktøren i en e-mail.

Det sker efter, at Huawei for en uge siden kom i vælten, efter Storbritannien besluttede at udelukke selskabet som leverandør af fremtidigt centralt netværks-udstyr til landets kommende 5G-net.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Herhjemme er Huawei hovedleverandør af TDC’s 4G-net.

Jason LanYang sendte for en uge siden et brev til Folketingets Forsvarsudvalg, hvor han ligeledes erklærede, at man ‘kan stole på Huawei.’

Det kan du læse mere om her: Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Spionageanklagerne bunder dog meget vel i en større sag, der ikke handler om overvågning lige nu, men mere om retten til at overvåge i fremtiden.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S