Amazon køber yderligere en kæmpe-grund i Skandinavien

Den amerikanske gigant Amazon Web Services har smidt 52 millioner svenske kroner på bordet og købt endnu en grund i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Så sent som i sidste uge annoncerede Amazon Web Services (AWS) oprettelsen af en ny nordisk datacenter-region, der har udgangspunkt i datacentre placeret i Katrineholm uden for Stockholm

Men nu opruster Amazon endnu engang sin tilstedeværelse i Sverige.

Ifølge Computerworlds svenske søstermedie Computersweden opkøber den amerikanske gigant nu endnu en grund på 210.000 kvadrameter i Katrineholm.

Betaler 52,5 millioner for grund

Amazon betaler 52,5 millioner svenske kroner for den nye grund. Det svarer til 2,4 millioner kroner per hektar.

Så sent som i april opkøbte Amazon yderligere 70.000 kvadratmeter for 20 millioner kroner i Katrineholm.

Det nye opkøb betyder ifølge Computersweden, at Amazon nu ejer det, der svarer til 40 fodboldbaner i Katrineholm.

Til sammenligning er Facebooks datacentergrund i Esbjerg på 200.000 kvadratmeter, mens Googles grund i Fredericia er på 730.000 kvadratmeter.

Læs også: Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Et rigtigt juleknald

”Det er en rigtig jule-knallert,” siger Göran Dahlsström, borgmester i Katrineholm, ifølge Computersweden om grundopkøbet.

Borgmesteren oplyser til Computersweden, at han vurderer, at det nye datacenter i opførelsesfasen kan føre til mange nye job til byen, samt at datacenteret på længere sigt også vil kunne tiltrække flere veluddannede og højtlønnede mennesker til byen.

Grunden i Katrineholm bliver en del af Amazons nordiske datacenterregion, der også inkluderer Danmark.

Skal sikre lavere latency

Regionen skal ifølge AWS planer sikre lavere latency – det vil sige hurtigere adgang til Amazons cloud-servere – til selskabets kunder i Norden.

Mens flere tech-giganter har valgt at etablere deres datacentre i Danmark, så har Amazon vurderet, at placering i Stockholm har været det bedste udgangspunkt, hvis man ønsker at sikre den bedste mulige dækning kunder i hele Norden.

“Nogle kunder har brug for bestemt latency fra os. Og her har vi vurderet, at en region i Sverige vil tilføre den bedste latency til alle de nordiske lande,” sagde AWS’ øverste chef for infrastruktur Peter DeSantis, da Computerworld i tidligere på måneden interviewede ham til konferencen AWS re:Invent 2018 i Las Vegas.

Peter DeSantis oplyste dog også fast, at Amazon på længere sigt også har ambitioner om etablere datacentre i Danmark.

Han forklarede til Computerworld, at hvert land efter planen skal have sin egen region og dermed også sine egne datacentre.

“Vores plan er på sigt, at næsten hvert land skal have en region. Vi er overbeviste om, at mængden af ‘computing’ vil stige meget kraftigt i de kommende år. Og her vil det give mening at placere en region i næsten alle lande,” siger Peter DeSantis.

Læs også: AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job