Europæiske iPhone-leverandører får tæsk efter blodig Apple-udmelding: "Det her bliver brutalt "

Apples voldsomme nedjustering kan få brutale konsekvenser for en lang række af selskabets leverandører.

Artikel top billede

Flere af Apples europæiske leverandører får tæsk på børserne i disse timer.

Det sker efter, at Apple sent onsdag aften for første gang siden 2002 nedjusterede sine forventninger til salget i indeværende kvartal.

Ifølge Apples administrerende direktør Tim Cook sker det som en reaktion på en økonomisk opbremsning i Kina.

Læs også: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Apples udmelding har ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg fået aktie-kurserne til at falde hos en række af Apples europæiske leverandører.

Eksempelvis britiske Dialog Semiconductors, tyske AMS og schweiziske STMicroelectronics, der alle er en del af Apples leverandør-netværk.

Tyske AMS leverer eksempelvis en del af komponenterne til Apples ansigtsgenkendelsesteknologi Face ID, mens tysk-britiske Dialog Simiconductors leverer strømstyrings-chips til Apples enheder.

Det er tidligere blevet anslået, at 75 procent af Dialog Semiconductors omsætning kan tilskrives Apple, og sidste år valgte Apple derfor også selv at opkøbe en andel af Dialog Simiconductors.

Læs også: Apple i stor europæisk satsning: Foretager milliard investering i chip-producent

Et lille udsnit

De nævnte virksomheder er dog blot et lille udsnit af en lang række virksomheder over hele verden, hvis omsætning står og falder med Apples iPhone-salg.

Eksempelvis førte det sidste år til store fald i Apples aktiekurs, da leverandøren Lumentum Holdings nedjusterede sin forventninger til indtjening og overskud. Det blev set som en indikation på et svigende iPhone-salg.

Til Bloomberg oplyser analytikeren Neil Campling, at vi kan forvente, at Apples nedjustering også vi resultere i nedjusteringer fra en stribe af virksomheders i Apples leverandør-netværk

”Det her bliver brutalt,” lyder det fra Neil Campling ifølge Bloomberg.

Læs også: Apples faldende iPhone-salg har alvorlige konsekvenser for en hel stribe virksomheder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network