Europæiske iPhone-leverandører får tæsk efter blodig Apple-udmelding: "Det her bliver brutalt "

Apples voldsomme nedjustering kan få brutale konsekvenser for en lang række af selskabets leverandører.

Artikel top billede

Flere af Apples europæiske leverandører får tæsk på børserne i disse timer.

Det sker efter, at Apple sent onsdag aften for første gang siden 2002 nedjusterede sine forventninger til salget i indeværende kvartal.

Ifølge Apples administrerende direktør Tim Cook sker det som en reaktion på en økonomisk opbremsning i Kina.

Læs også: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Apples udmelding har ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg fået aktie-kurserne til at falde hos en række af Apples europæiske leverandører.

Eksempelvis britiske Dialog Semiconductors, tyske AMS og schweiziske STMicroelectronics, der alle er en del af Apples leverandør-netværk.

Tyske AMS leverer eksempelvis en del af komponenterne til Apples ansigtsgenkendelsesteknologi Face ID, mens tysk-britiske Dialog Simiconductors leverer strømstyrings-chips til Apples enheder.

Det er tidligere blevet anslået, at 75 procent af Dialog Semiconductors omsætning kan tilskrives Apple, og sidste år valgte Apple derfor også selv at opkøbe en andel af Dialog Simiconductors.

Læs også: Apple i stor europæisk satsning: Foretager milliard investering i chip-producent

Et lille udsnit

De nævnte virksomheder er dog blot et lille udsnit af en lang række virksomheder over hele verden, hvis omsætning står og falder med Apples iPhone-salg.

Eksempelvis førte det sidste år til store fald i Apples aktiekurs, da leverandøren Lumentum Holdings nedjusterede sin forventninger til indtjening og overskud. Det blev set som en indikation på et svigende iPhone-salg.

Til Bloomberg oplyser analytikeren Neil Campling, at vi kan forvente, at Apples nedjustering også vi resultere i nedjusteringer fra en stribe af virksomheders i Apples leverandør-netværk

”Det her bliver brutalt,” lyder det fra Neil Campling ifølge Bloomberg.

Læs også: Apples faldende iPhone-salg har alvorlige konsekvenser for en hel stribe virksomheder

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse