Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag

Apples aktiekurs styrtdykker i en grad, som verden ikke har set i de seneste syv år.

Artikel top billede

Apples aktiekurs styrtdykker i kølvandet på Apples nedjustering lige efter nytår.

I går torsdag blev Apples aktionærer således vidne til det største kursfald i de seneste syv år.

Det skete i kølvandet på Apples nedjustering til salget i indeværende kvartal, der understreger de problemer, som verdens engang mest succesfulde virksomhed nu står over for.

Det kan du læse mere om her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Siden børserne åbnede 2. januar er selskabets aktiekurs faldet med omkring 10 procent.

Det betyder, at selskabets samlede markedsværdi er dykket til nu 674 milliarder dollar, hvilket er mindre end Alphabet, som for et halvt år siden ellers så ud til at være i en helt anden kaliber end de store, Amazon og Apple, når det gælder markedsværdi.

Både Apple og Amazon rundede således i sensommeren 2018 den magiske grænse med en markedsværdi på en billion dollar - altså 1.000 milliarder dollar - men siden er bøtten vendt, og Apples markedsværdi er raslet ned.

Apple var i september således 1.100 milliarder dollar værd en kort overgang.

Også Amazons markedsværdi er raslet ned i de seneste måneder. Selskabet har i dag en markedsværdi på 734 milliarder dollar.

Læs også:

Her er de otte mest værdifulde varemærker i verden: Alle er tech-virksomheder

Apple på vej med ny rekord: Aldrig i verdenshistorien har et firma tjent så mange penge på et kvartal

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS