Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag

Apples aktiekurs styrtdykker i en grad, som verden ikke har set i de seneste syv år.

Artikel top billede

Apples aktiekurs styrtdykker i kølvandet på Apples nedjustering lige efter nytår.

I går torsdag blev Apples aktionærer således vidne til det største kursfald i de seneste syv år.

Det skete i kølvandet på Apples nedjustering til salget i indeværende kvartal, der understreger de problemer, som verdens engang mest succesfulde virksomhed nu står over for.

Det kan du læse mere om her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Siden børserne åbnede 2. januar er selskabets aktiekurs faldet med omkring 10 procent.

Det betyder, at selskabets samlede markedsværdi er dykket til nu 674 milliarder dollar, hvilket er mindre end Alphabet, som for et halvt år siden ellers så ud til at være i en helt anden kaliber end de store, Amazon og Apple, når det gælder markedsværdi.

Både Apple og Amazon rundede således i sensommeren 2018 den magiske grænse med en markedsværdi på en billion dollar - altså 1.000 milliarder dollar - men siden er bøtten vendt, og Apples markedsværdi er raslet ned.

Apple var i september således 1.100 milliarder dollar værd en kort overgang.

Også Amazons markedsværdi er raslet ned i de seneste måneder. Selskabet har i dag en markedsværdi på 734 milliarder dollar.

Læs også:

Her er de otte mest værdifulde varemærker i verden: Alle er tech-virksomheder

Apple på vej med ny rekord: Aldrig i verdenshistorien har et firma tjent så mange penge på et kvartal

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S