Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag

Apples aktiekurs styrtdykker i en grad, som verden ikke har set i de seneste syv år.

Artikel top billede

Apples aktiekurs styrtdykker i kølvandet på Apples nedjustering lige efter nytår.

I går torsdag blev Apples aktionærer således vidne til det største kursfald i de seneste syv år.

Det skete i kølvandet på Apples nedjustering til salget i indeværende kvartal, der understreger de problemer, som verdens engang mest succesfulde virksomhed nu står over for.

Det kan du læse mere om her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Siden børserne åbnede 2. januar er selskabets aktiekurs faldet med omkring 10 procent.

Det betyder, at selskabets samlede markedsværdi er dykket til nu 674 milliarder dollar, hvilket er mindre end Alphabet, som for et halvt år siden ellers så ud til at være i en helt anden kaliber end de store, Amazon og Apple, når det gælder markedsværdi.

Både Apple og Amazon rundede således i sensommeren 2018 den magiske grænse med en markedsværdi på en billion dollar - altså 1.000 milliarder dollar - men siden er bøtten vendt, og Apples markedsværdi er raslet ned.

Apple var i september således 1.100 milliarder dollar værd en kort overgang.

Også Amazons markedsværdi er raslet ned i de seneste måneder. Selskabet har i dag en markedsværdi på 734 milliarder dollar.

Læs også:

Her er de otte mest værdifulde varemærker i verden: Alle er tech-virksomheder

Apple på vej med ny rekord: Aldrig i verdenshistorien har et firma tjent så mange penge på et kvartal

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job