Hundredevis af tyske politikere og journalister er ramt af et hackerangreb: Feriebilleder og interne dokumenter er lækket

Angela Merkel og en række øvrige tyske politikere er blevet ofre for et omfattende hackerangreb, der har lækket en række personlige oplysninger og interne partidokumenter.

Artikel top billede

Et stort antal prominente politikere i det tyske parlament er sammen med journalister og kendte tyskere blevet ofre for et omfattende hackerangreb herunder den tyske kansler, Angela Merkel.

Her har hackerne haft adgang til personlige oplysninger, interne parti-dokumenter og private feriefotos.

Det skriver den tyske avis Bild.

Læs også: CFCS advarer mod høj risiko for hackerangreb i søfartssektoren: Fremmede stater har interesse i at spionere på danske virksomheder

Det er usikkert, hvor længe hackerne har haft adgang til informationerne, men ifølge Bild blev angrebet stoppet i slutningen af oktober.

Alle de politiske partier har tilsyneladende fået offentliggjort interne dokumenter, med undtagelse af det højreorienteret parti Alternative für Deutschland (AfD).

Hvordan hackerne har fået adgang til de omfattende data, kan ifølge den tyske avis ikke “vides med sikkerhed.”

Læs også: Stofa ramt af hackerangreb: Knap 2.000 kunders data lækket

Twitter-konto lukket

De tyske sikkerhedsmyndigheder arbejder på at sikre, at de stjålne data ikke bliver lækket yderligere. Man har blandt andet lukket en Twitter-konto, der angiveligt skulle have tilknytning til angrebet.

Udover de tyske partier og politikere er en række journalister og kendte personer også fået stjålet deres data.

Læs også: Populær ad-blocker ramt af hackerangreb: Har nulstillet alle brugeres passwords

Alene på den tyske tv-station ARD har 33 journalister fået lækket personlig data om dem på nettet.

Ifølge Bild er især Rusland og Kina under mistanke for at stå bag angrebet. Desuden skriver avisen, at det ikke kan udelukkes at angrebet er sket i et samarbejde mellem Rusland og højreorienterede tyske grupper.

Indledende undersøgelser har vist at hackerne muligvis har haft adgang til ofrenes Outlook-konti, skriver Bild.

Læs også: Danske banker ramt af stort hackerangreb: Er for alvor i hackernes søgelys

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec