DXC Technology køber software-selskab for tocifret milliardbeløb

Amerikanske DXC Technology køber det schweiziske software-firma Luxtoft for en pris på omkring 13 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske teknologigant DXC Technology, der også har forretning i Danmark, køber software-virksomheden Luxtoft Holdning, der har sit hovedsæde i den schweiziske by Zug, for omkring to milliarder dollar.

Det svarer til en pris på lidt over svimlende 13 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

83 procent af Luxtoft-aktionærerne har godkendt aftalen, der giver hver aktionær 59 dollar per aktie - svarende til lidt over 380 kroner.

Opkøbet sker for at udvide DXC Technology's forretning inden for den digitale finansielle sektor.

Luxtoft vil fortsætte med at eksistere under sit eget brand, og vil fortsat have Dmitry Loschinin som topchef.

Læs også: DXC's danske topchef kræver kulturændring i selskabet efter flere års nedtur: "Vi lider for meget af en offentlig kultur"

Problemer i Danmark

I april 2017 fusionerede CSC med HP Enterprise og blev til DXC Technology i Danmark.

Selskabet har dog været ramt af en række problemer på det danske marked.

Senest er selskabet blevet fyret af DSB på flere projekter, ligesom selskabet også har tabt store beløb på både toplinje- og bundlinje.

Det kan du læse mere om her: Har DXC ramt bunden? Ulmende opgør i det offentlige kan trække tæppet væk under selskabet

Læs også: DXC Technology fyrer medarbejdere: Har afskediget op imod fem procent af medarbejderstaben siden juli

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos