DXC Technology køber software-selskab for tocifret milliardbeløb

Amerikanske DXC Technology køber det schweiziske software-firma Luxtoft for en pris på omkring 13 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske teknologigant DXC Technology, der også har forretning i Danmark, køber software-virksomheden Luxtoft Holdning, der har sit hovedsæde i den schweiziske by Zug, for omkring to milliarder dollar.

Det svarer til en pris på lidt over svimlende 13 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

83 procent af Luxtoft-aktionærerne har godkendt aftalen, der giver hver aktionær 59 dollar per aktie - svarende til lidt over 380 kroner.

Opkøbet sker for at udvide DXC Technology's forretning inden for den digitale finansielle sektor.

Luxtoft vil fortsætte med at eksistere under sit eget brand, og vil fortsat have Dmitry Loschinin som topchef.

Læs også: DXC's danske topchef kræver kulturændring i selskabet efter flere års nedtur: "Vi lider for meget af en offentlig kultur"

Problemer i Danmark

I april 2017 fusionerede CSC med HP Enterprise og blev til DXC Technology i Danmark.

Selskabet har dog været ramt af en række problemer på det danske marked.

Senest er selskabet blevet fyret af DSB på flere projekter, ligesom selskabet også har tabt store beløb på både toplinje- og bundlinje.

Det kan du læse mere om her: Har DXC ramt bunden? Ulmende opgør i det offentlige kan trække tæppet væk under selskabet

Læs også: DXC Technology fyrer medarbejdere: Har afskediget op imod fem procent af medarbejderstaben siden juli

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S