Intel på vej med særlig AI-chip i samarbejde med Facebook: Vil blive billigste i markedet, lover selskabet

Intel og Facebook vil i fællesskab lancere særlige AI-chip senere på året. Se her, hvad de nye modeller vil kunne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel er sammen med Facebook på vej med en chip særligt udviklet til kunstig intelligens, oplyser selskabet fra den store CES-messe, der i disse dage løber af stablen i Las Vegas, USA.

Facebook/Intel-chippen vil være klar til produktion i løbet af andet halvår.

Ifølge Intels chef for kunstig intelligens, Naveen Rao, vil den nye chip vil blive hurtigere end noget som helst andet på markedet - det vil for tiden sige Nvidia, der er den eneste direkte rival, der for tiden er i markedet med en lignende chip.

Facebook og Intel vil ikke sige noget specifikt om Facebooks rolle i samarbejdet.

Men sikkert er, at Intel med AI-chippen sigter efter at gøre det markant billligere for store virksomheder med store workloads og datacentre, at gøre det markant billigere at bruge kunstig intelligens og machine learning.

Facebook anvender i dag kunstig intelligens til en række forskellige ting - blandt tagging af folk, automatiske oversættelser og identifikation af indhold, der strider mod Facebooks regler.

Disse opgaver kræver en del regnekraft og energi, som belaster generisk hardware en del mere end hardware bygget specifikt til dette formål - som eksempelvis den kommende Intel-chip.

Intel er i dag langt efter Nvidia på området og presses yderligere af en hel række startup-virksomheder, der er relativt langt fremme i arbejdet med at udvikle særlig AI-hardware.

Også Amazon Web Services har udviklet en chip særligt til AI, men denne chip vil ikke blive udbudt bredt til salg, da den alene skal installeres i AWS’ egne datacentre.

Det kan du læse mere om her.

Ifølge Naveen Rao vil den nye AI-chip blive kompatibel med det meste AI-software i markedet.

Læs også:

Intel blæser til kamp på kunstig intelligens: Om fem år vil en håndfuld store aktører dominere hele markedet

Kunstig intelligens er et tveægget teknologisværd: Har et kæmpe-potentiale for hackerne - se eksempler på den avancerede brug her

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S