AWS i åben krig med Oracle: "Databaseverdenen har været et miserabelt sted at være i de seneste par årtier. Det er en verden præget af misbrug og anstrengte forhold"

AWS re:Invent 2018: AWS er i åben krig med Oracle og går direkte efter Oracles databasekunder. “Alle er dødtrætte af de gamle database-leverandører', men ved ikke, hvordan de skal skifte. Fremtidens databaseløsning er fleksibel, billig og skalerbar, lydet fra AWS.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor AWS mener, at Oracles tid som database-kæmpe er ved at være omme.
  • Se hvad selskabet ser som de store trends lige nu: (hint: Microservices, AI og containere)
  • Se hvorfor brugerne ifølge AWS er 'dødtrætte' af de klassiske databaseleverandører.
1.190
6 min
AWS re:Invent 2018: Amazon Web Services går direkte efter Oracles databasekunder, som ifølge AWS er utilfredse med både priser og vilkår - men som bare ikke ved, hvordan de skal droppe Oracle.

De to selskaber er

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekter til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S