NNIT indgår partnerskab om augmented reality: Nye løsninger kan være med til at revolutionere dansk produktion

Et nyt partnerskab med AR-virksomheden Virsabi, skal være med til at skabe løsninger, der har potentiale til at revolutionere produktion og vedligehold af produtionsfaciliteter, lyder det fra NNIT.

Artikel top billede

Foto: NNIT

Vi kommer ikke meget tættere på science fiction, end når medarbejdere skal iføre sig en brille eller anden for for øjenbeklædning, der tilføjer et ekstra lag til virkeligheden.

Augmented reality-teknologi gør det muligt at udføre eksempelvis udskiftninger af dele eller øvelser med vedligehold af produktionsfasciliteter uden, at produktionen nødvendigvis skal stoppes.

Et nyt partnerskab mellem NNIT og Virsabi skal flytte den slags løsninger tættere på virkeligeheden i den daglige danske produktion.

Det oplyser NNIT i en pressemeddelelse.

"Den digitale innovation foregår også i produktionsanlægget, som nu godt kan ligne noget, de fleste ville genkende som scener fra en science fiction film,” siger Brian Troelsen, der er direktør for forretningsudvikling i NNIT.

Læs mere her: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Den store it-spillers nye partner, Virsabi, arbejder fra hovedkontoret i København med at skabe fordele for virksomheder ved hjælp af virtual reality og augmented reality. Det drejer sig om eksempelvis besøg på lokationer eller træning i forskellige opgaver i et virtuelt univers.

Hos NNIT er man tilfreds med det nye partnerskab med Virsabi, der i følge Brian Troelsen er så dygtig, at man fremadrettet kan tilbyde kunderne reelle AR-løsninger.

”Vores kunder sonderer terrænet og leder efter konkrete løsninger, de kan implementere, så det har været vigtigt for os at knytte en markedsleder fra dette nicheområde tættere på os," siger direktøren.

Læs mere her: Nyt kæmpe it-marked: Her kaster man sig over augmented reality - bruges til at hindre alvorlige ulykker

Sammen er de to virksomheder igang med deres første fælles opgave, hvor de hos en aktør i life science-industrien er i færd med at implementere løsninger baseret på netop augmented reality.

Læs mere om emnet her: Det er nu, du skal slå til: Disse to 'fremtids-teknologier' er pludselig blevet til gyldne forretningsmuligheder for dig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car