NNIT indgår partnerskab om augmented reality: Nye løsninger kan være med til at revolutionere dansk produktion

Et nyt partnerskab med AR-virksomheden Virsabi, skal være med til at skabe løsninger, der har potentiale til at revolutionere produktion og vedligehold af produtionsfaciliteter, lyder det fra NNIT.

Artikel top billede

Foto: NNIT

Vi kommer ikke meget tættere på science fiction, end når medarbejdere skal iføre sig en brille eller anden for for øjenbeklædning, der tilføjer et ekstra lag til virkeligheden.

Augmented reality-teknologi gør det muligt at udføre eksempelvis udskiftninger af dele eller øvelser med vedligehold af produktionsfasciliteter uden, at produktionen nødvendigvis skal stoppes.

Et nyt partnerskab mellem NNIT og Virsabi skal flytte den slags løsninger tættere på virkeligeheden i den daglige danske produktion.

Det oplyser NNIT i en pressemeddelelse.

"Den digitale innovation foregår også i produktionsanlægget, som nu godt kan ligne noget, de fleste ville genkende som scener fra en science fiction film,” siger Brian Troelsen, der er direktør for forretningsudvikling i NNIT.

Læs mere her: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Den store it-spillers nye partner, Virsabi, arbejder fra hovedkontoret i København med at skabe fordele for virksomheder ved hjælp af virtual reality og augmented reality. Det drejer sig om eksempelvis besøg på lokationer eller træning i forskellige opgaver i et virtuelt univers.

Hos NNIT er man tilfreds med det nye partnerskab med Virsabi, der i følge Brian Troelsen er så dygtig, at man fremadrettet kan tilbyde kunderne reelle AR-løsninger.

”Vores kunder sonderer terrænet og leder efter konkrete løsninger, de kan implementere, så det har været vigtigt for os at knytte en markedsleder fra dette nicheområde tættere på os," siger direktøren.

Læs mere her: Nyt kæmpe it-marked: Her kaster man sig over augmented reality - bruges til at hindre alvorlige ulykker

Sammen er de to virksomheder igang med deres første fælles opgave, hvor de hos en aktør i life science-industrien er i færd med at implementere løsninger baseret på netop augmented reality.

Læs mere om emnet her: Det er nu, du skal slå til: Disse to 'fremtids-teknologier' er pludselig blevet til gyldne forretningsmuligheder for dig

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect