Huawei-chef og politiagent anholdt for spionage i Polen

De polske myndigheder har anholdt Huaweis salgsdirektør i Polen samt en polak som mistænkes for at have spioneret for Kina. Problemerne tager til for Huawei, der er i kikkerten i flere lande.

Artikel top billede

De polske myndigheder har anholdt Huaweis salgsdirektør i landet samt en polsk embedsmand på baggrund af mistanke om spionage, skriver en række medier.

Ifølge polske efterretningsmyndigheder er anholdelsen af de to resultatet af lang tids efterforskning.

Foruden den kinesiske salgsdirektør for Huaweis polske forretning drejer det om en chef for en it-afdelingen i en polsk efterforskningsmyndighed.

Ifølge politichef Maciej Wasik har de begge ‘spioneret i Polen.’

Den polske tv-kanal TVP fortæller, at der i forbindelse med anholdelserne er blevet foretaget ransagninger i både Huaweis polske kontorer samt i kontorer, som tilhører det polske telefirma Orange Polska.

Huawei meddeler, at selskabet ‘er opmærksom på situationen, som nu undersøges.’

Desuden meddeler Huawei - som selskabet har gjort mange gange tidligere - at det følger alle love og regler i de lande, hvor selskabet opererer.

Anholdelserne kommer i kølvandet på længere tid problemer for Huawei, der er Kinas største mobil- og teleproducent.

Selskabet er gennem længere tid blevet beskyldt for at kunne spionere til fordel for Kina og er gennem de senere måneder blevet udelukket fra at kunne bygge 5G-netværk i flere lande.

Huawei er TDC’s hovedleverandør af 4G-infrastruktur.

Alt det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læs også:

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg