Huawei-chef og politiagent anholdt for spionage i Polen

De polske myndigheder har anholdt Huaweis salgsdirektør i Polen samt en polak som mistænkes for at have spioneret for Kina. Problemerne tager til for Huawei, der er i kikkerten i flere lande.

Artikel top billede

De polske myndigheder har anholdt Huaweis salgsdirektør i landet samt en polsk embedsmand på baggrund af mistanke om spionage, skriver en række medier.

Ifølge polske efterretningsmyndigheder er anholdelsen af de to resultatet af lang tids efterforskning.

Foruden den kinesiske salgsdirektør for Huaweis polske forretning drejer det om en chef for en it-afdelingen i en polsk efterforskningsmyndighed.

Ifølge politichef Maciej Wasik har de begge ‘spioneret i Polen.’

Den polske tv-kanal TVP fortæller, at der i forbindelse med anholdelserne er blevet foretaget ransagninger i både Huaweis polske kontorer samt i kontorer, som tilhører det polske telefirma Orange Polska.

Huawei meddeler, at selskabet ‘er opmærksom på situationen, som nu undersøges.’

Desuden meddeler Huawei - som selskabet har gjort mange gange tidligere - at det følger alle love og regler i de lande, hvor selskabet opererer.

Anholdelserne kommer i kølvandet på længere tid problemer for Huawei, der er Kinas største mobil- og teleproducent.

Selskabet er gennem længere tid blevet beskyldt for at kunne spionere til fordel for Kina og er gennem de senere måneder blevet udelukket fra at kunne bygge 5G-netværk i flere lande.

Huawei er TDC’s hovedleverandør af 4G-infrastruktur.

Alt det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læs også:

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job