Accentures topchef stopper med omgående virkning på grund af sygdom: Her er den nye topchef

Accentures øverste chef trækker sig med omgående virkning fra posten på grund af dårligt helbred.

Artikel top billede

Pierre Nanterme fik konstateret tyktarmskræft i 2016. Foto: Accenture

Det globale it-selskab Accentures øverste chef, Pierre Nanterme, trækker sig med omgående virkning som topchef for selskabet.

Det sker af helbredsmæssige årsager, der gør, at han ikke længere kan passe jobbet som øverste mand for selskabet.

Pierre Nanterme fik konstateret tyktarmskræft i 2016.

Han overlader nu roret til CFO David Rowland, der er blevet konstitueret som CEO for Accenture, indtil selskabets bestyrelse har fundet en permanent løsning.

Pierre Nanterme blev udnævnt som CEO for det store selskab i 2011. Han har været ansat i Accenture i stort set hele sit arbejdsliv.

“Det har været en ære og et privilegium at tjene Accentures medarejdere og kunder i hele min 36-årige karriere, og jeg har aldrig haft større tiltrå til vores forretningsstrategi, lederhold og medarbejdere end nu,” meddeler han i forbindelse med sin fratræden.

Han vil fortsætte som særlig rådgiver for den nye CEO, meddeler selskabet.

Accenture omsatte i 2018 for 39,6 milliarder dollar.

Pierre Nanterme fremhæves som manden, der sørgede for at føre Accenture over mod de nye digitale områder som digital transformation, cloud og it-sikkerhed, der i dag står for 60 procent af selskabets omsætning.

Accenture har globalt næsten 470.000 medarbejdere.

I Danmark beskæftiger selskabet knap 600 medarbejdere. Accenture Danmark omsatte i seneste regnskabsår for 1,8 milliarder kroenr og landede et overskud på knap 87 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse