Accentures topchef stopper med omgående virkning på grund af sygdom: Her er den nye topchef

Accentures øverste chef trækker sig med omgående virkning fra posten på grund af dårligt helbred.

Artikel top billede

Pierre Nanterme fik konstateret tyktarmskræft i 2016. Foto: Accenture

Det globale it-selskab Accentures øverste chef, Pierre Nanterme, trækker sig med omgående virkning som topchef for selskabet.

Det sker af helbredsmæssige årsager, der gør, at han ikke længere kan passe jobbet som øverste mand for selskabet.

Pierre Nanterme fik konstateret tyktarmskræft i 2016.

Han overlader nu roret til CFO David Rowland, der er blevet konstitueret som CEO for Accenture, indtil selskabets bestyrelse har fundet en permanent løsning.

Pierre Nanterme blev udnævnt som CEO for det store selskab i 2011. Han har været ansat i Accenture i stort set hele sit arbejdsliv.

“Det har været en ære og et privilegium at tjene Accentures medarejdere og kunder i hele min 36-årige karriere, og jeg har aldrig haft større tiltrå til vores forretningsstrategi, lederhold og medarbejdere end nu,” meddeler han i forbindelse med sin fratræden.

Han vil fortsætte som særlig rådgiver for den nye CEO, meddeler selskabet.

Accenture omsatte i 2018 for 39,6 milliarder dollar.

Pierre Nanterme fremhæves som manden, der sørgede for at føre Accenture over mod de nye digitale områder som digital transformation, cloud og it-sikkerhed, der i dag står for 60 procent af selskabets omsætning.

Accenture har globalt næsten 470.000 medarbejdere.

I Danmark beskæftiger selskabet knap 600 medarbejdere. Accenture Danmark omsatte i seneste regnskabsår for 1,8 milliarder kroenr og landede et overskud på knap 87 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job