Accentures topchef stopper med omgående virkning på grund af sygdom: Her er den nye topchef

Accentures øverste chef trækker sig med omgående virkning fra posten på grund af dårligt helbred.

Artikel top billede

Pierre Nanterme fik konstateret tyktarmskræft i 2016. Foto: Accenture

Det globale it-selskab Accentures øverste chef, Pierre Nanterme, trækker sig med omgående virkning som topchef for selskabet.

Det sker af helbredsmæssige årsager, der gør, at han ikke længere kan passe jobbet som øverste mand for selskabet.

Pierre Nanterme fik konstateret tyktarmskræft i 2016.

Han overlader nu roret til CFO David Rowland, der er blevet konstitueret som CEO for Accenture, indtil selskabets bestyrelse har fundet en permanent løsning.

Pierre Nanterme blev udnævnt som CEO for det store selskab i 2011. Han har været ansat i Accenture i stort set hele sit arbejdsliv.

“Det har været en ære og et privilegium at tjene Accentures medarejdere og kunder i hele min 36-årige karriere, og jeg har aldrig haft større tiltrå til vores forretningsstrategi, lederhold og medarbejdere end nu,” meddeler han i forbindelse med sin fratræden.

Han vil fortsætte som særlig rådgiver for den nye CEO, meddeler selskabet.

Accenture omsatte i 2018 for 39,6 milliarder dollar.

Pierre Nanterme fremhæves som manden, der sørgede for at føre Accenture over mod de nye digitale områder som digital transformation, cloud og it-sikkerhed, der i dag står for 60 procent af selskabets omsætning.

Accenture har globalt næsten 470.000 medarbejdere.

I Danmark beskæftiger selskabet knap 600 medarbejdere. Accenture Danmark omsatte i seneste regnskabsår for 1,8 milliarder kroenr og landede et overskud på knap 87 millioner kroner.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job