Ny kommunal it-løsning til 73 kommuner i problemer: “Der opleves fortsat ustabilitet”

Nyt fælles-kommunalt sagsbehandlingssystem har problemer, efter løsningen for to uger siden blev rullet ud til 70 kommuner.

Artikel top billede

Den nye fælleskommunale DUBU-løsning kører ustabilt, efter løsningen 2. januar blev rulle til 70 kommuner efter pilot-test i tre kommuner siden november.

Det fremgår af status-meldinger fra DUBU, der er et nyt sagsbehandlingssystem til arbejde med udsatte børn og unge.

DUBU står for ‘Digitalisering - Udsatte Børn og Unge’)

Onsdag formiddag melder DUBU om ‘fortsat ustabilitet’.

“Der opleves pt. problemer med stabilitet i løsningen. Det giver fejlbeskeder (de røde bokse), eller får DUBU til at hænge. Vi er ved at arbejde på sagen og beklager de gener, som det medfører,” lyder det i driftsmeldinger fra projekt-teamet.

Løsningen har siden den store udrulning for to uger siden været præget af en del ustabilitet og problemer med blandt login-rettigheder.

Selv har DUBU peget på, at ustabiliteten blandt andet skyldes den ekstra belastning der er opstået, da de mange kommuner blev koblet på.

“Tidligere har det kun været muligt via simuleret adfærd og estimeret belastning. Det betyder, at systemet kan virke ustabilt, og at der kan opstå fejl, eller at systemet svarer langsomt, indtil at det er blevet tunet,” har meldingen fra DUBU tidligere lydt.

Systemet har kørt i pilot i Næstved, Skanderborg og Vordingborg Kommuner siden november.

Systemet driftes af Netcompany.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos