SAP udnævner ny topchef for Danmark og resten af Norden

SAP udnævner 51-årig kvinde til ny topchef for hele Norden og de baltiske lande.

Artikel top billede

Tyske SAP får ny topchef for Norden og de baltiske lande.

Hun hedder Marika Auramo og er finne. Hun har tidligere været direktør for SAP’s finske forretning og har senest været COO i SAP’s databaseforretning i New York.

Hun afløser Martin Schirmer, der har været direktør for Norden og Baltikum siden 2016, men som nu er rejst hjem til sit hjemland, Sydafrika.

“Der har aldrig været et bedre tidspunkt til at lede SAPs nordiske og baltiske region, da SAP lige nu sætter nye standarder for hvordan virksomheder kan øge deres forretning med nye intelligente løsninger på kortere tid og med lavest mulige risiko,” lyder det fra den nye direktør.

Ifølge SAP tiltræder hun på ‘et tidspunkt, hvor mange virksomheder er parate til at åbne for innovation og redefinere deres forretning med intelligente virksomhedsløsninger.’

SAP har i de senere år været i gang med en stor transformation af selskabet over mod brug af nye teknologier som analytics, cloud, machine learning og kunstig intelligens.

Herhjemme beskæftiger SAP omkring 200 medarbejdere.

Læs også:

Fire danskere til tops i SAP - kommer med i nordisk ledelse

Alle taler om digitalisering - men spørgsmålet er, om du er god nok til at levere varen

"SAP kom lidt sent ind i hele cloud-udviklingen, men man indså så ret hurtigt, at hvis ikke vi satser på det, så er vi ude af business"

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job