SAP udnævner ny topchef for Danmark og resten af Norden

SAP udnævner 51-årig kvinde til ny topchef for hele Norden og de baltiske lande.

Artikel top billede

Tyske SAP får ny topchef for Norden og de baltiske lande.

Hun hedder Marika Auramo og er finne. Hun har tidligere været direktør for SAP’s finske forretning og har senest været COO i SAP’s databaseforretning i New York.

Hun afløser Martin Schirmer, der har været direktør for Norden og Baltikum siden 2016, men som nu er rejst hjem til sit hjemland, Sydafrika.

“Der har aldrig været et bedre tidspunkt til at lede SAPs nordiske og baltiske region, da SAP lige nu sætter nye standarder for hvordan virksomheder kan øge deres forretning med nye intelligente løsninger på kortere tid og med lavest mulige risiko,” lyder det fra den nye direktør.

Ifølge SAP tiltræder hun på ‘et tidspunkt, hvor mange virksomheder er parate til at åbne for innovation og redefinere deres forretning med intelligente virksomhedsløsninger.’

SAP har i de senere år været i gang med en stor transformation af selskabet over mod brug af nye teknologier som analytics, cloud, machine learning og kunstig intelligens.

Herhjemme beskæftiger SAP omkring 200 medarbejdere.

Læs også:

Fire danskere til tops i SAP - kommer med i nordisk ledelse

Alle taler om digitalisering - men spørgsmålet er, om du er god nok til at levere varen

"SAP kom lidt sent ind i hele cloud-udviklingen, men man indså så ret hurtigt, at hvis ikke vi satser på det, så er vi ude af business"

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S