TDC tjener godt på salget af det svenske internetselskab Pricerunner, som amerikanske Valueclick har købt for samlet 203 millioner kroner.
TDC ejer 13,8 procent af aktierne i Pricerunner og scorer derfor 21 millioner kroner på salget. Det svarer til omkring en fordobling af den investering, som TDC foretog i 2001, erfarer Computerworld Online.
? Vores aktier i Pricerunner er købt tidligt i dette selskabs levetid, og efter en positiv udvikling af virksomheden kan vi nu gå ud af investeringen med gevinst. Pricerunner har aldrig været set som et selskab med blivende strategisk værdi for os, og vi er ikke gået efter at overtage kontrollen, siger vicedirektør Torben V. Holm, chef for TDC Forretningsudvikling, der administrerer Innovation-porteføljen.
Fire selskaber tilbage
Efter salget af Pricerunner er der fire virksomheder tilbage i TDC Innovations portefølje af udviklingsselskaber, nemlig Incuba, Enologic, Realtime Zellsoft og Innovation Lab.
Valueclick betaler samlet 204 millioner kroner for hele selskabet.
TDC har været medejer af Pricerunner siden maj 2001 med en aktiepost 13,83 procent. Salget ventes at påvirke TDC's resultat for 2004 med et plus på cirka 21 millioner kroner.
Pricerunner.com blev etableret i Sverige i 1999 og kom til Danmark i efteråret 2000. I juni 2001 investerede TDC Innovation i selskabet.
Pricerunner er mest kendt for sin forbrugertjeneste via internettet, hvor private forbrugere kan sammenligne priser på forskellige varer, før de køber.
Den danske del af Pricerunner blev i efteråret 2002 overtaget af den danske ledelse og skiftede i den forbindelse navn til Hornstrup & Hornstrup.
Pricerunner står bag prissammenligningstjenester i Sverige, Storbritannien og Danmark.