Microsoft udsteder endelig dødsdom over Windows 10 Mobile: Fra denne dato skal du skifte til iPhone eller Android

Windows 10 Mobile er gået ind i sit sidste leveår. Herefter opfordrer Microsoft brugerne til at skifte til en iPhone eller en Android-enhed.

Artikel top billede

Microsofts mobile styresystem Windows 10 Mobile går nu ind i et sidste leve år.

For den 10. december 2019 vil styresystemet modtage sin sidste sikkerhedsopdatering, og herefter opfordrer Microsoft brugerne til at skifte til enten en iPhone eller en telefon med Googles Android-styresystem.

Det oplyser Microsoft på sin support-side.

Det fremgår dog også af supportsiden, at visse online-tjenester vil være understøttet i en længere periode. Eksempelvis vil backup for enheder og apps være aktiv frem til marts 2020.

Læs også: Det har været et langt dødsridt: Nu bør Microsoft trække stikket til Windows på mobilen

Markdsandel på 0,1 procent

Den endelige dødsdom over Windows 10 Mobile kommer dog næppe som et stor chok mage.

For det har længe stået klart, at det blot ville være et spørgsmål om tid før Microsoft lagde sit mobile styresystem Windows 10 Mobile i graven.

Styresystemet har således blot en markedsandel på 0,1 procent, og allerede i 2017 meddelte Microsoft, at der ikke længere vil blive udviklet nye funktioner til styresystemet.

Windows 10 Mobile blev i 2015 lanceret som en efterfølger til styresystemet Windows Phone. Men ingen af de to systemer blev en succes, selvom Microsoft tilbage i 2013 købte den finske mobilgigant Nokia for 40,6 milliarder kroner i et desperat forsøg på at få hul igennem til den boomende smartphone-marked.

Læs også: Så er det officielt: Microsoft dropper at udvikle mere på Windows 10 Mobile - det er helt slut

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S