Microsoft udsteder endelig dødsdom over Windows 10 Mobile: Fra denne dato skal du skifte til iPhone eller Android

Windows 10 Mobile er gået ind i sit sidste leveår. Herefter opfordrer Microsoft brugerne til at skifte til en iPhone eller en Android-enhed.

Artikel top billede

Microsofts mobile styresystem Windows 10 Mobile går nu ind i et sidste leve år.

For den 10. december 2019 vil styresystemet modtage sin sidste sikkerhedsopdatering, og herefter opfordrer Microsoft brugerne til at skifte til enten en iPhone eller en telefon med Googles Android-styresystem.

Det oplyser Microsoft på sin support-side.

Det fremgår dog også af supportsiden, at visse online-tjenester vil være understøttet i en længere periode. Eksempelvis vil backup for enheder og apps være aktiv frem til marts 2020.

Læs også: Det har været et langt dødsridt: Nu bør Microsoft trække stikket til Windows på mobilen

Markdsandel på 0,1 procent

Den endelige dødsdom over Windows 10 Mobile kommer dog næppe som et stor chok mage.

For det har længe stået klart, at det blot ville være et spørgsmål om tid før Microsoft lagde sit mobile styresystem Windows 10 Mobile i graven.

Styresystemet har således blot en markedsandel på 0,1 procent, og allerede i 2017 meddelte Microsoft, at der ikke længere vil blive udviklet nye funktioner til styresystemet.

Windows 10 Mobile blev i 2015 lanceret som en efterfølger til styresystemet Windows Phone. Men ingen af de to systemer blev en succes, selvom Microsoft tilbage i 2013 købte den finske mobilgigant Nokia for 40,6 milliarder kroner i et desperat forsøg på at få hul igennem til den boomende smartphone-marked.

Læs også: Så er det officielt: Microsoft dropper at udvikle mere på Windows 10 Mobile - det er helt slut

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job