Microsoft udsteder endelig dødsdom over Windows 10 Mobile: Fra denne dato skal du skifte til iPhone eller Android

Windows 10 Mobile er gået ind i sit sidste leveår. Herefter opfordrer Microsoft brugerne til at skifte til en iPhone eller en Android-enhed.

Artikel top billede

Microsofts mobile styresystem Windows 10 Mobile går nu ind i et sidste leve år.

For den 10. december 2019 vil styresystemet modtage sin sidste sikkerhedsopdatering, og herefter opfordrer Microsoft brugerne til at skifte til enten en iPhone eller en telefon med Googles Android-styresystem.

Det oplyser Microsoft på sin support-side.

Det fremgår dog også af supportsiden, at visse online-tjenester vil være understøttet i en længere periode. Eksempelvis vil backup for enheder og apps være aktiv frem til marts 2020.

Læs også: Det har været et langt dødsridt: Nu bør Microsoft trække stikket til Windows på mobilen

Markdsandel på 0,1 procent

Den endelige dødsdom over Windows 10 Mobile kommer dog næppe som et stor chok mage.

For det har længe stået klart, at det blot ville være et spørgsmål om tid før Microsoft lagde sit mobile styresystem Windows 10 Mobile i graven.

Styresystemet har således blot en markedsandel på 0,1 procent, og allerede i 2017 meddelte Microsoft, at der ikke længere vil blive udviklet nye funktioner til styresystemet.

Windows 10 Mobile blev i 2015 lanceret som en efterfølger til styresystemet Windows Phone. Men ingen af de to systemer blev en succes, selvom Microsoft tilbage i 2013 købte den finske mobilgigant Nokia for 40,6 milliarder kroner i et desperat forsøg på at få hul igennem til den boomende smartphone-marked.

Læs også: Så er det officielt: Microsoft dropper at udvikle mere på Windows 10 Mobile - det er helt slut

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job