Regeringspanel vil lukke Danmarkshistoriens største kommunale it-projekt

Danmarkshistoriens mest omfattende it-projekt skal tages i drift efter sommerferien, men nu kræver et regeringspanel, at det skal afskaffes.

Artikel top billede

De første lærere er for nylig blevet koblet på afløseren for Forældreintra, men det kan blive en stakket frist, hvis det står til regeringens Stresspanel.

For ifølge Politiken anbefaler Stresspanelet at Aula, der er Danmarkshistoriens mest omfattende kommunale it-projekt, bliver lukket.

Aula er udset til at blive afløseren for Forældreintra, og som Computerworld skriver i dagens Morgenbriefing, anbefaler Stresspanelet ligeledes, at Forældreintra bliver afskaffet.

Kan føre til øget stress

Ifølge Stresspanelet kan systemer som Aula føre til øget stress hos lærere såvel som forældre og elever.

”Vi anbefaler derfor at lukke Forældreintra og aflyse Aula, som er den kommende erstatning af Forældreintra”, siger Anette Prehn, formand for Stresspanelet, til Politiken.

Aula bliver udviklet i samarbejde mellem Kombit og Netcompany, og det menes, at den samlede regning for løsningen løber op i mindst 350 millioner.

Læs også: Ny afsløring: Kæmpe Aula-aftale kan være i fare - ingen aner om udflytning af danske skole-data til udlandet overhovedet er lovlig

Omfatter en tredjedel af befolkningen

Systemet omtales desuden som Danmarks historiens mest omfattende it-projekt, fordi det ventes at det vil få omkring 2 millioner bruger. Hvilket vil sige, at løsningen vil blive brugt af mere end en tredjedel af Danmarks befolkning.

Aula skal efter planen allerede taget i drift efter sommerferien, men fagmediet Folkeskolen.dk oplyste for nylig, at de første lærere på skoler i Gladsaxe, Høje-Taastrup, Odder og Aarhus allerede har tyvstartet og taget løsningen i brug som led i en pilotfase.

Computerworld har tidligere beskrevet, at Aula bliver driftet via servere i udlandet Amazon Webservices, hvilket kan være i strid med den såkaldte krigsregel, der slår fast personfølsomme oplynsinger i offentlige it-systemer skal opbevares inden for landets grænser.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S