Atea-chef beroliger norske kunder efter afbrudt Apple-samarbejde: Gælder kun i Danmark

Ateas topledelse er ude og berolige selskabets norske kunder om, at de ikke bliver berørt af det afbrudte samarbejde med Apple i Danmark. "Det er en storm i glas vand," siger selskabets øverste topchef.

Artikel top billede

Selvom Atea i Danmark slår fast, at det afbrudte samarbejde med Apple ikke kommer til at påvirke de danske kunder, så føler Atea nu også behov for at forsikre de norske kunder om, at det ikke afbrudte samarbejde ingen betydning får for den norske forretning.

Til det norske medie Digi.no forsikrer Atea nemlig sine norske kunder om at sagen udelukkende er et dansk anliggende.

"Sagen får ingen konsekvenser for os i Norge," siger Ateas norske landechef Michael Jacobs som desuden er en del af Ateas koncernledelse.

Læs også: Apple afbryder samarbejde med Atea som følge af bestikkelsesdom: Mister status som autoriseret forhandler

Han slår ifølge det norske it-medie fast, at samarbejde blot er "sat på pause."

"De har meddelt, at samarbejdet er sat på pause, mens de foretager deres undersøgelser. Det har stået på i et par måneder, og det er en proces, vi må afvente. Vi er helt sikre på, at det vil løse sig selv. I mellemtiden har vi andre forhandlere gennem Atea Logistics og virksomhedsaftaler, der gør det muligt for os at fortsætte med at sælge Apples produkter i Danmark," siger Michael Jacobs til digi.no.

Michael Jacobs oplyser ligeledes, at Atea er meget tilfredse med samarbejdet med Apple – herunder også det hidtidige samarbejde med Apple Danmark.

Storm i et glas vand

Samtidig slår Ateas norske koncernchef Steinar Sønsterby i et interview med et norske nyhedsbureau ligeledes fast, at han ikke mener sagen får nogen større betydning.

I et interview med det norske nyhedsbureau TDN Direkt kalder Steinar Sønsterby sagen om det afbrudte Apple-samarbejde, der er foranlediget af bestikkelessagen, hvor otte personer blev dømt skyldig ved retten i Glostrup, for "en storm i et glas vand."

"Atea kan fortsat købe produkter til samme pris samt levere produkter og services til danske kunder. Det er en storm i et glas vand,” siger Steinar Sønsterby til det norske nyhedsbureau.

En næsten enslydende melding kom i mandags fra Ateas danske koncernchef Morten Felding.

"Vi har koncernaftaler med Apple, som sikrer, at vi fortsat leverer Apple-produkter og tjenester til vores kunder i Danmark, og at det ikke er noget, der påvirker kunderne i Danmark. Apple har fået al relevant information om vores omfattede self-cleaning antikorruptions-arbejde siden 2015. Dette vil indgå i Apples vurderingsgrundlag for at genoptage partnerskabet i løbet af 2019," oplyste Morten Felding i en e-mail til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S