Sundhedsplatformen lukkes ned i 16 timer i weekenden - alt skal noteres med pen og papir

Sundhedsplatformen bliver i den kommende weekend lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Hovedstaden og Region Sjælland. I denne periode skal alt noteres med pen og papir.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den omstridte Sundhedsplatformen bliver i den kommende weekend lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Sjælland og Region Hovedstaden, skriver Version 2.

Nedlukningen finder sted i forbindelse med dels en stor opdatering af Sundhedsplatformen med navnet SP2018, dels overgangen til en ny version af landspatientregisteret, LPR3.

Ifølge Version2 vil opgraderingen medføre ‘et enormt registreringsarbejde,’ da den betyder, at samtlige patienter skal udskrives og så indlægges igen.

Samtidig vil systemet blive lukket ned i 16 timer i weekenden, hvor alle oplysninger skal noteres manuelt og derefter efterregistreres i Sundhedsplatformen.

Kim Veber Carslen, enhedschef i Region Hovedstaden, forventer, at det kommer til at dreje sig om data om 6.500 indlagte patienter i weekenden, hvis data skal efterregistreres.

“Til den tid har vi så 16 timers dokumentation, som skal ind i SP2018, og det forventer vi vil tage cirka seks timer, hvor vi har læger, sygeplejersker og sekretærer på alle hospitaler og sygehuses afdelinger, der skal opdatere journalerne på de 6.500 indlagte,” siger han til Version2.

Læs også:

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S