Sundhedsplatformen lukkes ned i 16 timer i weekenden - alt skal noteres med pen og papir

Sundhedsplatformen bliver i den kommende weekend lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Hovedstaden og Region Sjælland. I denne periode skal alt noteres med pen og papir.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den omstridte Sundhedsplatformen bliver i den kommende weekend lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Sjælland og Region Hovedstaden, skriver Version 2.

Nedlukningen finder sted i forbindelse med dels en stor opdatering af Sundhedsplatformen med navnet SP2018, dels overgangen til en ny version af landspatientregisteret, LPR3.

Ifølge Version2 vil opgraderingen medføre ‘et enormt registreringsarbejde,’ da den betyder, at samtlige patienter skal udskrives og så indlægges igen.

Samtidig vil systemet blive lukket ned i 16 timer i weekenden, hvor alle oplysninger skal noteres manuelt og derefter efterregistreres i Sundhedsplatformen.

Kim Veber Carslen, enhedschef i Region Hovedstaden, forventer, at det kommer til at dreje sig om data om 6.500 indlagte patienter i weekenden, hvis data skal efterregistreres.

“Til den tid har vi så 16 timers dokumentation, som skal ind i SP2018, og det forventer vi vil tage cirka seks timer, hvor vi har læger, sygeplejersker og sekretærer på alle hospitaler og sygehuses afdelinger, der skal opdatere journalerne på de 6.500 indlagte,” siger han til Version2.

Læs også:

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job