“Som dansk tech-ambassadør bliver jeg jo med jævne mellemrum stillet til regnskab for det, som Margrethe Vestager foretager sig i EU-Kommissionen"

"Som dansk tech-ambassadør bliver jeg jo med jævne mellemrum stillet til regnskab for det, som Margrethe Vestager foretager sig i EU-Kommissionen. Det er jo klart, at de store amerikanske og kinesiske virksomheder ikke ligefrem ‘laver bølgen’ af ren begejstring over det, som vi i Europa har gang i."

Artikel top billede

Foto: Udenrigsministeriet (Foto: Copyright: GALA / MRA Photographer)

Som dansk tech-ambassadør i Silicon Valley bliver jeg jo med jævne mellemrum stillet til regnskab for det, som Margrethe Vestager foretager sig i EU-Kommissionen.

For det er jo klart, at de store amerikanske og kinesiske virksomheder ikke ligefrem ‘laver bølgen’ af ren begejstring over det, som vi i Europa har gang i.

Her må vi så forklare dem, at det ikke er noget, som jeg som ambassadør har direkte indflydelse på, men at hele konkurrencedelen er noget, der ligger i EU’s institutioner.

På konkurrenceområdet handler det for os mere om, at vi skal formidle principperne bag EU’s politik.

Her understreger vi altid, at det jo ikke handler om, at vi i Europa ikke kan lide store virksomheder, der tjener mange penge.

Det handler heller ikke om, at EU bevidst går efter struben på amerikanske virksomheder. Det handler om forbrugersikkerhed og basale rettigheder. Det handler om, at virksomheder ikke må misbruge deres dominante markedsposition.

Jeg tror ikke, at man skal undervurdere værdien af den form for formidling, hvor vi forklarer årsagen til, at vi i Europa gør, som vi gør.

Jeg oplever i hvert fald, at der i dag – også blandt amerikanske virksomheder – er en langt større forståelse for den europæiske ageren.

Casper Klynge, dansk ambassadør for teknologi og digitalisering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S