NNIT får flere og flere ansatte i udlandet - og færre herhjemme

NNIT øger antallet af medarbejdere i fjerne lande, mens andelen af danske medarbejdere falder.

Artikel top billede

NNIT har i det seneste år øget antallet af medarbejdere i lande uden for Europa, mens andelen af medarbejdere i Danmark er faldet.

Det fremgår af NNIT’s netop offentliggjorte regnskab.

NNIT-koncernen havde i fjerde regnskabskvartal i alt i gennemsnit 3.214 fuldtids-stillinger i det, som man kalder for ‘FTE’ (full-time equivalent).

Heraf sidder de godt 1.500 i Danmark. Ifølge NNIT er antallet af medarbejdere i Danmark faktisk steget med 0,9 procent, men det skyldes alene overtagelsen af 50 it-medarbejdere i forbindelse med en stor outsourcing-aftale med Stark i februar i fjor.

Trækkes de ud ad ligningen, er den danske medarbejderstab blevet 2,2 procent mindre.

I alt er den globale medarbejderstab vokset med 6,1 procent - primært på grund af 87 nye FTE’er i Philippinerne og 52 nye FTE’er i Kina, hvor NNIT har sin største afdeling uden for Danmark.

Dette ligger ‘i tråd med NNIT’s langsigtede offshoring-strategi,’ lyder det fra selskabet.

Ved udgangen af 2018 var 45,6 procent af NNIT’s medarbejderstab beskæftiget i lavtlønslande, primært Phillippinerne, Kina og Tjekkiet. Et år tidligere var det 43,7 procent.

Allerede sidste år meddelte NNIT, at det ansatte flere folk uden for Danmark end inden for landets grænser.

NNIT har i Tjekkiet store kontrorer i Prag og Olomouc, mens det i Kina beskæftiger mere end 900 medarbejdere i Tianjin.

Du finder hele regnskabet fra NNIT her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S