NNIT får flere og flere ansatte i udlandet - og færre herhjemme

NNIT øger antallet af medarbejdere i fjerne lande, mens andelen af danske medarbejdere falder.

Artikel top billede

NNIT har i det seneste år øget antallet af medarbejdere i lande uden for Europa, mens andelen af medarbejdere i Danmark er faldet.

Det fremgår af NNIT’s netop offentliggjorte regnskab.

NNIT-koncernen havde i fjerde regnskabskvartal i alt i gennemsnit 3.214 fuldtids-stillinger i det, som man kalder for ‘FTE’ (full-time equivalent).

Heraf sidder de godt 1.500 i Danmark. Ifølge NNIT er antallet af medarbejdere i Danmark faktisk steget med 0,9 procent, men det skyldes alene overtagelsen af 50 it-medarbejdere i forbindelse med en stor outsourcing-aftale med Stark i februar i fjor.

Trækkes de ud ad ligningen, er den danske medarbejderstab blevet 2,2 procent mindre.

I alt er den globale medarbejderstab vokset med 6,1 procent - primært på grund af 87 nye FTE’er i Philippinerne og 52 nye FTE’er i Kina, hvor NNIT har sin største afdeling uden for Danmark.

Dette ligger ‘i tråd med NNIT’s langsigtede offshoring-strategi,’ lyder det fra selskabet.

Ved udgangen af 2018 var 45,6 procent af NNIT’s medarbejderstab beskæftiget i lavtlønslande, primært Phillippinerne, Kina og Tjekkiet. Et år tidligere var det 43,7 procent.

Allerede sidste år meddelte NNIT, at det ansatte flere folk uden for Danmark end inden for landets grænser.

NNIT har i Tjekkiet store kontrorer i Prag og Olomouc, mens det i Kina beskæftiger mere end 900 medarbejdere i Tianjin.

Du finder hele regnskabet fra NNIT her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics