NNIT får flere og flere ansatte i udlandet - og færre herhjemme

NNIT øger antallet af medarbejdere i fjerne lande, mens andelen af danske medarbejdere falder.

Artikel top billede

NNIT har i det seneste år øget antallet af medarbejdere i lande uden for Europa, mens andelen af medarbejdere i Danmark er faldet.

Det fremgår af NNIT’s netop offentliggjorte regnskab.

NNIT-koncernen havde i fjerde regnskabskvartal i alt i gennemsnit 3.214 fuldtids-stillinger i det, som man kalder for ‘FTE’ (full-time equivalent).

Heraf sidder de godt 1.500 i Danmark. Ifølge NNIT er antallet af medarbejdere i Danmark faktisk steget med 0,9 procent, men det skyldes alene overtagelsen af 50 it-medarbejdere i forbindelse med en stor outsourcing-aftale med Stark i februar i fjor.

Trækkes de ud ad ligningen, er den danske medarbejderstab blevet 2,2 procent mindre.

I alt er den globale medarbejderstab vokset med 6,1 procent - primært på grund af 87 nye FTE’er i Philippinerne og 52 nye FTE’er i Kina, hvor NNIT har sin største afdeling uden for Danmark.

Dette ligger ‘i tråd med NNIT’s langsigtede offshoring-strategi,’ lyder det fra selskabet.

Ved udgangen af 2018 var 45,6 procent af NNIT’s medarbejderstab beskæftiget i lavtlønslande, primært Phillippinerne, Kina og Tjekkiet. Et år tidligere var det 43,7 procent.

Allerede sidste år meddelte NNIT, at det ansatte flere folk uden for Danmark end inden for landets grænser.

NNIT har i Tjekkiet store kontrorer i Prag og Olomouc, mens det i Kina beskæftiger mere end 900 medarbejdere i Tianjin.

Du finder hele regnskabet fra NNIT her.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest