Finansdirektør Carsten Krogsgaard Thomsen: NNIT kan købe virksomheder for halvanden milliard kroner

NNIT har mulighed for at opkøbe selskaber for op mod halvanden milliard kroner som led i selskabets nye strategi.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

NNIT har mulighed for at købe selskaber for op mod en halvanden milliard kroner, fortæller selskabets finansdirektør, Carsten Krogsgaard Thomsen, ifølge en række medier med baggrund i Ritzau.

NNIT præsenterede tirsdag aften en helt ny strategi og organisation, der skal være med til at sætte ekstra damp på kedlerne.

Med organisationsændringen bliver området Life Science udskilt som et selvstændigt forretningsområde i sin egen division.

NNIT meddelte tirsdag aften, at væksten blandt andet skal andet skal findes via ‘strategiske opkøb’ inden for life science-området i primært Europa og USA.

Det kan du læse mere om her: NNIT ændrer hele organisationen og får ny ledelse: Sætter fuld damp på to områder.

Til Ritzau siger Carsten Krogsgaard Andersen, at det naturlige vil være at kigge efter opkøbsemner i Europa, efter NNIT købte amerikanske Valiance.

“Regner man på det, kan NNIT godt købe op for halvanden milliard kroner. Det er den kapacitet, vi har finansielle muskler til. Hvis den rette mulighed kommer,” siger finansdirektøren.

Læs interview med topchef Per Kogut om fremtidsudsigterne senere på cw.dk.

Læs også: NNIT får flere og flere ansatte i udlandet - og færre herhjemme

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg