NNIT-topchef sælger igen aktier for millioner: Har scoret 15,9 millioner på et år

For tredje gang på et år sælger NNIT-boss Per Kogut ud af sine aktier i selskabet. Det har han samlet scoret omkring 15,9 millioner kroner på det seneste år.

Artikel top billede

Per Kogut, topchef hos NNIT gennem 12 år, sælger for tredje gang i løbet af det seneste år NNIT-aktier for millioner.

Den danske NNIT-boss har senest solgt 19.000 aktier i it-selskabet til en værdi af 200,76 kroner per styk.

Det oplyser NNIT i en selskabsmeddelelse.

Dermed fortsætter Per Kogut sin tendens, hvor han inden for det seneste år flere gange har solgt ud af sin store portefølje af NNIT-aktier.

Siden 30. januar 2018 har it-bossen solgt NNIT-aktier for omkring 15,9 millioner kroner.

Udover de omkring 3,8 millioner kroner Per Kogut får ud af onsdagens handel, solgt han 55.885 aktier til en samlet kursværdi på omkring 10,3 millioner kroner for præcis et år siden.

2. november solgt han igen 9.443 NNIT-aktier til 1,8 millioner kroner, hvilket betyder, at han med onsdagens salg samlet har solgt NNIT-aktier for 15,9 millioner i løbet af det seneste år.

Læs også: Her er de europæiske storbyer, som NNIT skal finde nye opkøb i

Melding falder sammen med strukturændringer i NNIT

Meldingen om Per Koguts seneste aktiesalg kommer dagen efter, NNIT har præsenteret årsregnskab samt en ny strategi frem mod 2020, der ændrer selskabets struktur dramatisk.

Fra 1. marts smelter flere forretningsdele sammen, så selskabet fremover kun kommer til at bestå af de to forretningsenheder Life Science og Private & Public.

Samtidig udvides selskabets øverste ledelse med Søren Østergaard, der i de seneste par år har været selskabets chef i Kina.

Ændringerne sker for at accellerere innovation og øge virksomhedens kundefokus.

NNIT's finansdirektør Carsten Krogsgaard Thomsen har ligeledes solgt NNIT-aktier onsdag.

Han har solgt 9.000 til aktier til 199,40 kroner per styk, hvilket giver en samlet værdi på lidt under 1,8 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Derfor ændrer NNIT selskabets struktur dramatisk: "Før det her gik galt, ville jeg ændre organisationen"

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S