Microsoft-Azure-væksten er bremset op: Nu stiger den 'kun' 76 procent

It-mastodonten Microsoft har tjent mere end 55 milliarder kroner på verdensplan i de sidste tre måneder af 2018, men væksten i cloud-forretningen Microsoft Azure styrtdykker med mere end 20 procentpoint i forhold til samme periode året forinden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens næststørste cloud-forretning, Microosft Azure, buldrer ikke frem på markedet i samme fart som tidligere.

Den amerikanske it-gigants cloud-service er steget med hele 76 procent i de to seneste kvartaler, men nu kan Microsoft Azure ikke længere holde tidligere vækstdamp oppe.

Til sammenligning voksede Microsoft Azure-forretningen nemlig med hele 98 procent i samme kvartal året inden.

"Vores stærke kommercielle cloud-resultater afspejler vores dybe og voksende partnerskaber med førende selskaber i enhver sektor, inklusiv detail, finansielle services og sundhed," lyder det fra Microsoft-topchef Sataya Nadella i regnskabet.

Læs også: Microsoft-regler forbyder bestikkelse - men selskabet fastholder guldpartnerskab med bestikkelsesdømte Atea

Den samlede omsætning stiger med 12 procent

Samlet set viser Microsofts seneste regnskab en stigning i omsætningen på lidt over 12 procent.

Microsoft omsætter nu for svimlende 32,47 milliarder dollar, svarende til næsten 212 milliarder kroner.

Selskabets produktionsdivision, som har salg af Office-programmer som det primære formål, er i perioden steget med 13 procent til en omsætning på 10,1 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 66 milliarder kroner.

Læs også: Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Det justerede overskud for kvartalet, der endte ved årets udgang, landet på 8,58 milliarder dollar.

Det betyder, at Microsoft har tjent lidt omkring 56 milliarder kroner på verdensplan i de sidste tre måneder af 2018.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS