Microsoft-Azure-væksten er bremset op: Nu stiger den 'kun' 76 procent

It-mastodonten Microsoft har tjent mere end 55 milliarder kroner på verdensplan i de sidste tre måneder af 2018, men væksten i cloud-forretningen Microsoft Azure styrtdykker med mere end 20 procentpoint i forhold til samme periode året forinden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens næststørste cloud-forretning, Microosft Azure, buldrer ikke frem på markedet i samme fart som tidligere.

Den amerikanske it-gigants cloud-service er steget med hele 76 procent i de to seneste kvartaler, men nu kan Microsoft Azure ikke længere holde tidligere vækstdamp oppe.

Til sammenligning voksede Microsoft Azure-forretningen nemlig med hele 98 procent i samme kvartal året inden.

"Vores stærke kommercielle cloud-resultater afspejler vores dybe og voksende partnerskaber med førende selskaber i enhver sektor, inklusiv detail, finansielle services og sundhed," lyder det fra Microsoft-topchef Sataya Nadella i regnskabet.

Læs også: Microsoft-regler forbyder bestikkelse - men selskabet fastholder guldpartnerskab med bestikkelsesdømte Atea

Den samlede omsætning stiger med 12 procent

Samlet set viser Microsofts seneste regnskab en stigning i omsætningen på lidt over 12 procent.

Microsoft omsætter nu for svimlende 32,47 milliarder dollar, svarende til næsten 212 milliarder kroner.

Selskabets produktionsdivision, som har salg af Office-programmer som det primære formål, er i perioden steget med 13 procent til en omsætning på 10,1 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 66 milliarder kroner.

Læs også: Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Det justerede overskud for kvartalet, der endte ved årets udgang, landet på 8,58 milliarder dollar.

Det betyder, at Microsoft har tjent lidt omkring 56 milliarder kroner på verdensplan i de sidste tre måneder af 2018.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen