En enkel centimeters nøjagtighed gør Bluetooth 5.1 til en game-changer: Derfor er den nyeste opdatering så lovende

Specifikationerne til Bluetooth 5.1 protokollen er netop blevet specificeret. Mulighederne er store.

Artikel top billede

Har man en gang oplevet, at blive sendt på ufrivillig skattejagt efter ens trådløse headset, som i dagens anledning havde forputtet sig under sofaens pyntepuder, vil man sætte pris på de seneste udviklinger indenfor Bluetooth.

Konsortiet bag Bluetooth-standarden, Bluetooth SIG, som siden 1998 har fintunet den trådløse teknologi, er nemlig ude med en interessant udvikling i den seneste version af protokollen, Bluetooth 5.1.

Nyeste afstøbning, som i januar måned er blevet gjort tilgængelig til udviklere, vil integrere en såkaldt ’direction finding’ feature, som gør det muligt for en eventuel smartphone-app at pege imod en tilsluttet Bluetooth-enhed, skriver netmediet Venturebeat.

Er dit fikse, lille trådløse headset blevet væk, eller har du forputtet dit smartwatch, vil den nye standard gøre det muligt at navigere sig frem til hvor enheden ligger med få centimeters præcision – forudsat, at du befinder dig inden for Bluetooth-forbindelsens rækkevidde.

Med Bluetooth 5.1 ombord på mobilen vil din smartphone også vide præcis, hvad vej den ligger, hvilket baner vej for præcis navigation indendørs, eksempelvis i supermarkeder, lufthavne, museer eller endda i bybilledet, hvor sædvanlig GPS-navigation kan komme til kort.

Se også: Trådløs forbindelse der virker: Googles ’Fast Pair’ slutter automatisk dit headset til dine enheder

En game-changer

Med sine nye evner kan Bluetooth 5.1 standarden blive en gamechanger for de services og tjenester, som beror på lokalisering af objekter, skriver mediet.

Eksempelvis kan industrivirksomheder få gavn af, hurtigt at kunne lokalisere en bestemt enhed på lagerhylderne.

”Lokalisations-tjenester er en af de hurtigst voksende it-løsninger for Bluetooth-teknologi, der forventes at nå ud til ovre 400 millioner enheder i 2022”, siger Bluetooth SIG direktør Mark Powell i en pressemeddelelse.

Med den seneste opdatering, Bluetooth 5.0, tillod teknologien enheder længere forbindelsesafstande, højere transmissionshastigheder samt mulighed for lavere strømforbrug via Bluetooth LE protokollen.

Andre teknologier, navnlig det TAPAS-system, der i øjeblikket testes omkring Aarhus by, vil i fremtiden også assistere enheders behov for stadigt mere præcise placeringsoplysninger.

Se også: USB C skulle have været kablet til at regere dem alle: Men der er store problemer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S