To danskere skal i fængsel for at have installeret spyware på 15 bibliotekers computere: Har scoret mere end otte millioner kroner

To brødre er blevet idømt tre og fem års fængsel for at have misbrugt computere på 15 biblioteker i hele landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Retten i Sønderborg har fredag idømt to brødre tre og fem års fængsel for at have hacket sig til otte millioner kroner.

Dommen lød derudover på et erstatningskrav på 600.000 kroner for omfattende databedrageri på 15 biblioteker i hele landet.

Det skriver DR.

De to brødre er tidligere dømt for terror, som såkaldte syrienskrigere, men der er ikke noget der tyder på, at hackerangrebene skulle være terrorrelateret, skriver DR.

I alt tjente de to dømte otte millioner kroner, ved at installere programmet Keylogger på bibliotekernes computere, der gemmer alle informationer der bliver indtastet på tastaturet.

På den måde har de ifølge DR kunne få adgang til 16 danske biblioteksbrugeres kontooplysninger, NemID og oprette lån med deres oplysninger.

Ikke første gang

Så sent som i april 2017 blev en mand fra Aarhus idømt 30 måneders fængsel for en ligende sag.

Her havde han også brugt programmet Keylogger til at begå omfattende identitetstyveri mod brugere af et af landets biblioteker.

“Det begynder med identitetstyveri, hvorefter han tømmer deres bankkonti, optager lån og i det hele taget har fri adgang til at benyttes deres NemID, uden at de aner noget om det - før det er for sent.

Det er voldsomt groft, og det er også grunden til, at han får to et halvt års fængsel til direkte afsoning," lød det dengang fra anklager Rosa Pape til Aarhus Stiftstidende.

Læs også: Installerede malware på biblioteks-computere: 20-årig skal i fængsel for milliontyveri

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS