To danskere skal i fængsel for at have installeret spyware på 15 bibliotekers computere: Har scoret mere end otte millioner kroner

To brødre er blevet idømt tre og fem års fængsel for at have misbrugt computere på 15 biblioteker i hele landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Retten i Sønderborg har fredag idømt to brødre tre og fem års fængsel for at have hacket sig til otte millioner kroner.

Dommen lød derudover på et erstatningskrav på 600.000 kroner for omfattende databedrageri på 15 biblioteker i hele landet.

Det skriver DR.

De to brødre er tidligere dømt for terror, som såkaldte syrienskrigere, men der er ikke noget der tyder på, at hackerangrebene skulle være terrorrelateret, skriver DR.

I alt tjente de to dømte otte millioner kroner, ved at installere programmet Keylogger på bibliotekernes computere, der gemmer alle informationer der bliver indtastet på tastaturet.

På den måde har de ifølge DR kunne få adgang til 16 danske biblioteksbrugeres kontooplysninger, NemID og oprette lån med deres oplysninger.

Ikke første gang

Så sent som i april 2017 blev en mand fra Aarhus idømt 30 måneders fængsel for en ligende sag.

Her havde han også brugt programmet Keylogger til at begå omfattende identitetstyveri mod brugere af et af landets biblioteker.

“Det begynder med identitetstyveri, hvorefter han tømmer deres bankkonti, optager lån og i det hele taget har fri adgang til at benyttes deres NemID, uden at de aner noget om det - før det er for sent.

Det er voldsomt groft, og det er også grunden til, at han får to et halvt års fængsel til direkte afsoning," lød det dengang fra anklager Rosa Pape til Aarhus Stiftstidende.

Læs også: Installerede malware på biblioteks-computere: 20-årig skal i fængsel for milliontyveri

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS