To danskere skal i fængsel for at have installeret spyware på 15 bibliotekers computere: Har scoret mere end otte millioner kroner

To brødre er blevet idømt tre og fem års fængsel for at have misbrugt computere på 15 biblioteker i hele landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Retten i Sønderborg har fredag idømt to brødre tre og fem års fængsel for at have hacket sig til otte millioner kroner.

Dommen lød derudover på et erstatningskrav på 600.000 kroner for omfattende databedrageri på 15 biblioteker i hele landet.

Det skriver DR.

De to brødre er tidligere dømt for terror, som såkaldte syrienskrigere, men der er ikke noget der tyder på, at hackerangrebene skulle være terrorrelateret, skriver DR.

I alt tjente de to dømte otte millioner kroner, ved at installere programmet Keylogger på bibliotekernes computere, der gemmer alle informationer der bliver indtastet på tastaturet.

På den måde har de ifølge DR kunne få adgang til 16 danske biblioteksbrugeres kontooplysninger, NemID og oprette lån med deres oplysninger.

Ikke første gang

Så sent som i april 2017 blev en mand fra Aarhus idømt 30 måneders fængsel for en ligende sag.

Her havde han også brugt programmet Keylogger til at begå omfattende identitetstyveri mod brugere af et af landets biblioteker.

“Det begynder med identitetstyveri, hvorefter han tømmer deres bankkonti, optager lån og i det hele taget har fri adgang til at benyttes deres NemID, uden at de aner noget om det - før det er for sent.

Det er voldsomt groft, og det er også grunden til, at han får to et halvt års fængsel til direkte afsoning," lød det dengang fra anklager Rosa Pape til Aarhus Stiftstidende.

Læs også: Installerede malware på biblioteks-computere: 20-årig skal i fængsel for milliontyveri

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job